english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dla najmłodszych

Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe przygotowało materiały dla najmłodszych

05.05.2015

W kwietniu 2015, dzięki staraniom EDW, we współpracy z Wojskowym Centrum Obywatelskim ukazała się pierwsza książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pt. Szynszyla na misji.


Dla najmłodszych

Książeczka opowiada o przygodach małej, ciekawskiej szynszyli, która mieszka w domu państwa Rozbrykanych i jest zwierzaczkiem trójki dzieci. Szynszylka wyjeżdża niespodziewanie wraz z tatą - polskim żołnierzem na misję wojskową do „dalekiego kraju”. Na miejscu szynszylka zwana Sucharkiem, poznaje warunki życia żołnierza, jego pracę, zadania oraz życie codzienne w bazie a swoje doświadczenia i przemyślenia spisuje w formie przekazu do dzieci, ich językiem, tłumacząc po swojemu skomplikowane określenia języka fachowego.

 

Celem autorek było przybliżenie specyficznej pracy żołnierza dzieciom, oswojenie ich z czasem dłuższej nieobecności rodzica oraz zaproponowanie paru rodzajów aktywności, by czas ten upłynął szybciej oraz relacje dziecko –rodzic pozostały żywe, mimo trudności, tęsknoty i  dzielącej odległości.

 

Książeczka podzielona jest na poszczególne rozdziały tematyczne, jeden z nich przybliża pracę kapelana wojskowego.

 

Autorki zwróciły szczególną uwagę na wymiar dydaktyczny, starając się aby czytanie stanowiło zarówno inspirację do wspólnych zabaw rodzica z dzieckiem jak  i samodzielnej aktywności dziecka.

Książeczka jest pięknie i bogato ilustrowana.

 

Planowana jest zarówno kontynuacja przygód Sucharka w różnych rodzajach sił zbrojnych, jak i płyta z prezentacją multimedialna i scenariuszami do zajęć tematycznych z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

Pierwsze zajęcia edukacyjne w oparciu o historię o Sucharku odbyły się w Centrum Weterana w marcu bieżącego roku.

 

Autorki postanowiły wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu na tego typu wydawnictwa, korzystając z przykładu niemieckiej wojskowej serii o wesołym misiu- reporterze, pt.” Karl, der Baerenreporter”.

 

Książka jest dostępna nieodpłatnie. Można się po nią zwracać do Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

 

Anna Hopfer-Wola, Karolina Suchan-Okulska: „Szynszyla na misji”, EDW, 2015