english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dlaczego chcę być ewangelikiem?

Reformacyjne pytania

27.10.2020

Dlaczego chcę być ewangelikiem?

Numer „Zwiastuna Ewangelickiego”  nr 20/2020, który ukazał się na kilka dni przed Pamiątką Reformacji, stawia ważne pytania. Dlaczego chcę być ewangeliczką, ewangelikiem? – pyta diakon Halina Radaczbo chcę być wolna w Chrystusie przez wiarę, która jest czynna w miłości – odpowiada autorka. Z kolei bp Marian Niemiec rozważa, co to znaczy Kościół powszechny, a co katolicki i gdzie my, luteranie, należymy. 

Reformacja przyniosła rewolucyjne zmiany w rozwoju myśli ludzkiej na miarę odkrycia Kopernika – przypomina Henryk Dominik. Jedną z takich zmian, jak pisze ks. Paweł Meler, jest uważność,  otwartość na bliźniego z jego odmiennością i problemami. Czy wobec tego dla ewangelików ważniejsza jest kontynuacja działań, czy posiadanie wizji przyszłości, a może jedno i drugie? – stawia pytania bp Paweł Hause.

Reformacyjne tematy są także w rubryce Historia, gdzie ks. Waldemar Wunsz opowiada o dziejach nieistniejącej już parafii ewangelickiej w Dąbiu, między Kołem a Łęczycą, a także w rubryce Zbliżenia, gdzie ks. Sebastian Kozieł opisuje historie powstania ewangelickich domów modlitwy na Dolnym Śląsku. Przede wszystkim jednak współczesne działania zmierzające do ich odkrywania i ochrony.  

W rubryce Wydarzenia ks. Wojciech Froehlich opisuje działania Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy. Ponadto relacje z żałobnych uroczystości oraz sylwetki zmarłych osób zasłużonych dla Kościoła: bpa Jana Szarka, ks. Piotra Wowregoprof. Janusza T. Maciuszki.

Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty. Wydanie papierowe w parafiach można zaprenumerować od dowolnego miesiąca. 

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki