english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dni Gizewiusza

Ostródzkie święto zachodniomazurskich ewangelików

13.06.2018

Jak co roku w maju w Ostródzie obchodzono „Dni Gizewiusza”, festiwal kultury, historii i tradycji ewangelików Mazur Zachodnich.


Dni Gizewiusza

Inauguracją tegorocznych obchodów była wystawa „Protestanci dla Rzeczpospolitej” otwarta 25 kwietnia. Na wystawie można było oglądać plansze prezentujące sylwetki najbardziej znanych Polaków-ewangelików z różnych obszarów i dziedzin życia, od ekonomii i sztuki po wojskowość i politykę. Wystawa ta przygotowana została przez Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury z siedzibą w Łodzi. Uzupełnienie wystawy stanowiły pamiątki po ewangelickich kapelanach będące własnością Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Pomiędzy nimi m.in. można było oglądać rzeczy osobiste ks. Gen. Adama Pilcha, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej, ks. Ryszarda Paszke czy ks. Jana Hause.

Podczas otwarcia wygłoszone zostały dwa referaty, ks. mjr Tomasza Wigłasza o ewangelikach w Wojsku Polskim oraz autora wystawy Artura Michalskiego, który opowiedział o przedstawionych sylwetkach.

Drugą z wystaw prezentowanych w tym roku była przygotowana przez dr Małgorzatę Grzywacz oraz Parafię w Poznaniu, wystawa „Kobiety i Reformacja w kontekście europejskim.” Wystawa prezentowana była w holu ostródzkiego magistratu i dotyczyła najbardziej znanych i wpływowych kobiet europejskiej Reformacji. Zwieńczeniem wystawy był wykład w czytelni Biblioteki Miejskiej, podczas którego sama autorka przybliżyła sylwetki najciekawszych postaci. Wystawa wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Praw Kobiet w Województwie Warmińsko-Mazurskim.

Jak zawsze centralnym punktem obchodów jest koncert. W tym roku uczestnicy mieli okazję wysłuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej prezentowanych przez olsztyński zespół kameralny „Pro Musica Antiqua”. To doskonale znana w naszym województwie grupa złożona z najlepszych muzyków, profesorów i wykładowców muzycznych uczelni.

Podczas koncertu można było usłyszeć utwory zarówno polskich jak i europejskich twórców. Występ odbywał się na sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Kolejną z tegorocznych prelekcji usłyszeć można było w czwartek 7 czerwca w czytelni Biblioteki Miejskiej, gdzie dyrektor Muzeum Michała Kajki z Ogródka, Sławomir Szymankiewicz, przedstawił wykład pt. „Michał Kajka, od pruskiego regalisty po polską tożsamość narodową.”

Wykład zorganizowano z okazji kolejnej rocznicy urodzin naszego wybitnego luterańskiego poety. Temat dotyczył jego tożsamości narodowej, która jak w soczewce skupia w sobie problem tożsamości narodowej Mazurów. W nawiązaniu do prelekcji w październiku tego roku odbędzie się również konkurs recytatorski poezji Michała Kajki. 

Stałym punktem obchodów „Dni Gizewiusza” jest również święto patrona w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostródzie. W tym roku szczególnie huczne, bo wpisane w miejski kalendarz obchodów niepodległości. Tradycyjnie rozpoczęło się ono od nabożeństwa dla uczniów i nauczycieli szkoły, które miało miejsce w kościele pw. Dominika Savio. Później złożono kwiaty na grobie ks. Gizewiusza na „Polskiej Górce” i udano się do szkoły. Tam można było zobaczyć przedstawienie opowiadające o życiu patrona. Wręczono również nagrody za konkurs wiedzy o ostródzkim duszpasterzu i w konkursie plastycznym na interpretację pieśni z jego zbioru.