english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dni Jakubowe w Ustroniu

Święto ustrońskiej parafii

01.08.2013

Uroczyste nabożeństwo dziękczynne z okazji 230 lat założenia parafii i 175 lat poświęcenia kościoła zakończyło Dni Jakubowe ewangelickiej parafii w Ustroniu.


Dni Jakubowe w Ustroniu

Zgodnie z tradycją niektórych parafii na Śląsku Cieszyńskim, w dniu pamiątki założenia kościoła odbywają się równolegle dwa nabożeństwa. W dniu jubileuszu - w niedzielę 14 lipca - Słowem Bożym służyli: ks. Janusz Staszczak z Koszalina (w parku przykościelnym) oraz bp Jerzy Samiec z Warszawy (w kościele).
 
Szczególnym momentem nabożeństwa, był - udzielony przez zwierzchnika Kościoła - chrzest Emilki, córki Małgorzaty z d. Niemiec i Pawła Lipowczana. 

- Dziś, nie tylko wspominamy przeszłość. Ten Chrzest zwraca nas ku przyszłości i inspiruje do modlitwy o następne pokolenia ludzi wiary - powiedział bp Samiec.       
 
Oba nabożeństwa wzbogaciły pieśń chórów, które śpiewały także podczas poranka pieśni religijnej. W parku przykościelnym grała także Diecezjalna Orkiestra Dęta, która prowadziła wiernych w śpiewie liturgicznym i w pieśniach.

W obchody pamiątki poświęcenia kościoła w Ustroniu wpisały się na stałe Dni Jakubowe, które poprzedzają główne uroczystości niedzielne. Biorą w nich udział zaproszeni artyści, którzy od czwartku do soboty koncertują w ewangelickiej świątyni apostoła Jakuba Starszego w centrum Ustronia.
 
Odbył się mi. koncert orkiestry salonowej prof. Hilarego Drozda pod batutą Krzysztofa Durlowa, wystąpiły: parafialny chór z Wisły Głębiec oraz chór mieszany i męski z Cieszyna.

Tegoroczne Dni Jakubowe zorganizowano już po raz 30-ty.

 

BIK

Zdjęcia: Parafia w Ustroniu