english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dwie książki o historii

Burschowie i bp Jan Szarek

10.04.2016

Wydawnictwo Augustana, wpisując się w obchody 500 lat Reformacji, wydało dwie książki dotyczące historii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w naszym kraju.


Dwie książki o historii

Rodzina Burschów. Opowieści o polskich ewangelikach pod redakcją Karola Karskiego i Aleksandra Łupienki to zbiór tekstów historyków, ale też członków rodziny, którzy w ciekawy i barwny sposób opisują swoich przodków – m.in. bp Juliusza Burschego, mecenasa Alfreda Burschego, chirurga Emila Burschego czy rodzinę Zofii Sachs. Książka łączy naukową pasję z barwną epopeją rodzinną.

 

Dzieje rodziny Burschów to pasjonująca historia kolejnych pokoleń ewangelików, którzy w XIX wieku przybyli z Saksonii do Królestwa Polskiego. Życie i praca na terenie Polski przyniosły im awans społeczny i majątkowy. W państwie rządzonym przez rosyjskiego cara, początkowo żyli w swoim niemieckojęzycznym środowisku. Szybko jednak wybrali wspólną drogę z polskimi sąsiadami.

 

Szczególną rolę w życiu rodziny odegrał Juliusz Bursche, zwierzchnik Kościoła Ewangelickiego w Królestwie Polskim. Liczni bracia i siostry Juliusza, dzięki pomocy finansowej, jakiej starsi udzielali młodszym uzyskali wyższe wykształcenie i stali się wpływowymi fachowcami w dziedzinach, które sobie wybrali: w medycynie, prawie, architekturze, edukacji, w zawodach technicznych. Wybór narodowy, którego dokonali w swojej młodości i przy którym konsekwentnie trwali w czasie II wojny światowej, ściągnął na większość z nich okrutne represje w latach okupacji.

 

Ważną częścią książki jest dział z licznymi, niepublikowanymi zdjęciami, które świetnie ilustrują realia życia z początku XX wieku.

 

Niosła mnie radość służby. Wspomnienia z czasów przełomu bp. Jana Szarka ukazują Kościół i związanych z nim ludzi nie tylko w oficjalnych sytuacjach, ale także od strony prywatnej, czyli w barwnych obrazach i smakowitych anegdotach. Osobiste wyznania duchownego, męża i ojca, łączą się z analitycznym spojrzeniem na sytuację z przeszłości. Spina je klamra bezgranicznej ufności i wiary w Boże prowadzenie.

 

Dzięki licznym fotografiom czytelnik może stać się uczestnikiem ważnych, tak prywatnych, jak i publicznych chwil z życia autora. Dołączone fragmenty oficjalnych wypowiedzi o istotnych problemach współczesności ukazują szersze tło czasu społecznych przemian, w których przyszło żyć i działać bp. Janowi Szarkowi

 

Książki dostępne w Księgarni Augustana.

 

Czytaj również: Rodzina Burschów - recenzja