english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ekumeniczne spotkanie noworoczne

Głos przeciw mowie nienawiści

16.01.2019

15 stycznia odbyło się w Centrum Luterańskim spotkanie noworoczne Polskiej Rady Ekumenicznej.


Ekumeniczne spotkanie noworoczne

– Może okazać się, że to chory umysłowo człowiek został mordercą [prezydenta Gdańska – przyp. red.]. Jednak także chore umysły często czerpią inspiracje. Inspiracje, które wypływają z silnej mowy nienawiści i braku tolerancji dla inaczej myślących. Czy zawiniliśmy w tej sytuacji? Czy po mojej stronie, naszej stronie leży wina? Tak, jest wiele przestrzeni, w której zawiniliśmy. Za mało kochamy ludzi i pokazujemy swoim życiem tę miłość. Za mało pokory w nas, ludziach Kościoła – powiedział podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 15 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce.

W swym przemówieniu prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odniósł się do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stanowczo zaprotestował przeciwko praktyce mowy nienawiści. – Grożenie śmiercią czy symboliczne nawiązywanie do śmierci kogokolwiek, także tych, z których poglądami czy postawą się nie zgadzamy, jest niedopuszczalne. Niedopuszczalne jest też lekceważenie takich czynów, bo od chorych idei blisko do chorych czynów – stwierdził prezes PRE. I dodał: – To nasza wina, że głośno nie sprzeciwiamy się takim praktykom.

Podczas spotkania głos zabierali także przedstawiciele przewodniczącego rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce i marszałka Sejmu, a także Rzecznik Praw Obywatelskich. Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Metodystyczny, Ewangelicko-Reformowany, Polskokatolicki, Prawosławny i Starokatolicki Mariawitów) ogłosiły też wspólne wezwanie do przeciwdziałania nienawiści.

obszerna relacja oraz filmy na stronie ekumenizm.pl

fotorelacja i informacje na stronie pre.pl

Tekst przemówienia prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej bp. Jerzego Samca 
 
Wystąpienie bp. Samca
 
 
Wezwanie Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej do przeciwdziałania nienawiści
 
Przemówienie dr. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich
 
 
Pozdrowienie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego (Kościół Rzymskokatolicki w RP)