english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Emisja film o Biskupie Bursche

Premiera w TVP Historia

13.10.2019

Zapraszamy na premierę filmu o przedwojennym zwierzchniku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiegow w Polsce, biskupie Juliuszu Bursche.


Emisja film o Biskupie Bursche

W niedzielę, 13 października, o godz. 18:55 film będzie emitowany po raz pierwszy w TVP Historia. 

Pomysłodawcą i autorem obrazu jest publicysta, reżyser i scenarzysta Leszek Wiśniewski. W główną rolę wcielił się znany lubelski aktor, a zarazem drugi reżyser Jerzy Turowicz. Mariusz Kaźmierski jest realizatorem zdjęć, Maria Mazurek producentem, a Jerzy Jakutowicz kierownikiem produkcji filmu. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest współproducentem filmu.

Film „Tę rodzinę trzeba wytępić” to fabularyzowany dokument, który przedstawia biografię bp. Juliusza Burschego, ale najwięcej miejsca poświęca wydarzeniom związanym z wybuchem II wojny światowej i okupacją. Część scen została nakręcona z udziałem aktorów. Głównymi narratorami są członkowie rodziny i historycy m.in.: prof. Juliusz Gardawski, prof. Jarosław Kłaczkow, prof. Tadeusz Stegner, ks. dr Bernd Krebs, dr Renata Czyż, dr Ewa Jóźwiak, dr Aleksander Łupienko. O roli jaką bp Bursche odegrał w dziejach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce mówi także Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec.

Film zostanie ponownie wyemitowany w TVP Historia 15 października o godz. 13:00.