english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelicka jesień w Sosnowcu

Muzyka, malarstwo i wykłady

29.10.2014

Wykłady w zamku, koncert muzyki organowej w wykonaniu prof. J. Gembalskiego i wernisaż prac plastycznych wykonanych przez dzieci - tej jesieni o sosnowieckich ewangelikach było głośno.   


Ewangelicka jesień w Sosnowcu

W ostatnią niedzielę października w nabożeństwie uczestniczyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Zawierciu. Wcześniej w ramach pleneru malarskiego młodzi artyści przygotowali wystawę prac przedstawiających ewangelicki kościół. Ks. Łukasz Ostruszka, wikariusz sosnowieckiej parafii otworzył tę wystawę podczas nabożeństwa.  

 

Uczniom towarzyszyli rodzice i nauczyciele, a obecni byli także Ryszard Szymonowicz, opiekun odrestaurowanego Pałacu Dietla oraz Czesław Gałużny, artysta z Sosnowca, który omówił prezentowane prace. Pozdrowienia przekazała Iwona Kamińska, pedagog szkolny i inicjatorka przedsięwzięcia.  

 

Nie była to pierwsza wizyta uczniów z Zawiercia w kościele ewangelickim. Pojawili się w tym miejscu już kilka razy, uczestnicząc w programie poznawania różnorodności wyznaniowej i religijnej regionu.

 

Z kolei na początku października w Zamku Sieleckim w Sosnowcu odbył się ostatni z serii trzech wykładów towarzyszących wystawie Sosnowieckie Sacrum: Kościół Ewangelicko-Augsburski. Wykład wygłosił ks. dr Adrian Korczago, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, dyrektor Instytutu Pastoralnego, a także proboszcz administrator parafii ewangelickiej w Goleszowie.  

 

Prelegent przedstawił zgromadzonym specyfikę ewangelickiej duchowości, a następnie przechodząc przez kolejne okresy roku kościelnego, przybliżył ewangelickie zwyczaje, pobożność oraz obrzędowość.    

 

Wcześniej w ramach wystawy bp Jan Cieślar, zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła ewangelickiego, mówił o historii ewangelików w dawnych zaborze rosyjskim, a ks. Adam Malina, proboszcz parafii w Sosnowcu opowiadał o losach współwyznawców w tym mieście.    

 

Wystawa zorganizowana przez Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki będzie otwarta dla zwiedzających do 10 listopada. Na specjalnie przygotowanych planszach przedstawione są dzieje całego ewangelicyzmu, historia tego wyznania na terenie Sosnowca i podstawy wiary ewangelików.    

 

Tej jesieni nie zabrało także w Sosnowcu uczty dla melomanów. Pod koniec września kościół św. Jana w Sosnowcu odwiedził wirtuoz organów prof. Julian Gembalski.i sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska. W programie koncertu znalazła się muzyka takich twórców jak Johann Sebastian Bach, Mieczysław Surzyński, Józef Świder, Cesar Franck. Profesor zaprezentował również swoje wariacje i improwizacje na różne "ewangelickie" tematy muzyczne.  

  

Parafia Ewangelicko-Augsburska systematycznie otwiera swój kościół także dla uczestników tzw. spacerów śladami Dietla organizowanych przez firmę Cudotwórnia Events. Podczas wycieczek uczestnicy mogą wysłuchać wykładów na temat działalności parafii i całego kościoła, a także poznać historię rodziny Dietlów, przemysłowców i budowniczych kościoła ewangelickiego w Sosnowcu, a także wielu innych budynków w mieście.