english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelickie Dni Kościoła w Niemczech

Kirchentag 2015 zakończony

09.06.2015

Od 3 do 7 czerwca 2015 r w Stuttgarcie odbywały się kolejne Niemieckie Dni Kościoła Ewangelickiego. 


Ewangelickie Dni Kościoła w Niemczech

Rozpoczęły się one 3 nabożeństwami w centrum miasta. Jak co dwa lata, od środy do niedzieli odbywały się różne nabożeństwa, wykłady, dyskusje, koncerty, prezentacje, wystawy. Wszystkie punkty bogatego programu nawiązywały do tematu „Abyśmy stali się mądrzy”, opartego na Psalmie 90,12. W tym największym ewangelickim spotkaniu uczestniczyło prawie 100 000 osób i dodatkowo około 30 000 codziennych gości.
 

Z Polski do stolicy Wirtembergii pojechało ponad 350 osób. Tradycyjnie na stoisku na Targach Możliwości odwiedzający mogli poznać współczesną działalność Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Prezentowano między innymi aplikację internetową "Nasza Historia". Na gości czekało również zaproszenie do wypowiedzenia swojego zdania na temat tego jak wyobrażają sobie Kościół w przyszłości. Rozmowy prowadzili m.in. Biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz dyr konsystorza p. Ewa Śliwka. 

 

Na stoisku obecna była też Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i można było zapoznać się z działalnością charytatywną Kościoła. Dyr Wanda Falk podczas jednego z paneli dyskusyjnych podczas Kirchentagu wygłosiła refererat  na temat: "Przestrzeń społeczna jako obszar działań Diakonii Polskiej". W referacie przedstawiła aktywność Diakonii w Polsce od XIX w. i nakreśliła aktualne wyzwania jakie stoją przed działalnością diakonijną w przestrzeni parafii, diecezji oraz całego kraju.

 

To wydarzenie ma od dawna też ekumeniczny i międzynarodowy charakter. Tym razem  przyjechało ponad 5000 osób z zagranicy, z ponad 100 krajów.

 

Zwiastun Ewangelicki