english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelickie nabożeństwo w Hali Stulecia

Po słowacku, czesku, węgiersku, niemiecku i polsku

06.07.2014

Modlitwy, pieśni, i teksty biblijne w językach: słowackim, czeskim, węgierskim, niemieckim i polskim rozbrzmiewały w wrocławskiej Hali Stulecia podczas centralnego nabożeństwa w ramach Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej. Odbywa się ono w dniach 4-6 lipca w Wrocławiu.


Ewangelickie nabożeństwo w Hali Stulecia

Wydarzenia 1989 r. zaczęły się od rozmowy. Okrągły Stół w Polsce doprowadził do pierwszych częściowo wolnych wyborów, a następnie wywołał lawinę zmian. To dokonało się bez wojny. Dotąd podobne zmiany były możliwe tylko na drodze konfrontacji militarnej – podkreślił w kazaniu zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augburskiego w RP – bp Jerzy Samiec. 

 

Biskup zwrócił uwagę na fakt zwracania się do Boga w modlitwach o wolność - Wszechmogący Bóg odpowiedział na modlitwy swego ludu. Pamiętamy też modlitwę papieża – Jana Pawła II – kiedy powtórzył za Psalmistą: Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi. To jedna z wielu modlitw kierowanych do Boga przez wielu ludzi niezależnie od ich przynależności konfesyjnej i narodowej.

 

Biskup J. Samiec zaznaczył także, że obecnie Europejczycy przejawiają tendencję do odchodzenia od Boga i zapominania o Nim. To przejawia się także pójściem w kierunku ekstremizmów. Wróćmy do Boga z modlitwą. Zwróćmy się do  Zbawiciela na nowo. Uczyńmy Go Panem, któremu powierzymy nasze życie i losy naszych narodów – apelował bp J. Samiec.

 

Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewnił Chór Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i orkiestra dęta z Saksonii.

 

ks. Wojciech Pracki

zdjjęcia: Zwiastun Ewangelicki