english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelickie rekolekcje w ciszy

Styczniowe rekolekcje w Tyńcu

10.01.2020

W Opactwie w Tyńcu odbyły się w dniach 1-7 stycznia 2020 roku po raz pierwszy Ewangelickie rekolekcje w ciszy. 


Ewangelickie rekolekcje w ciszy

Pięć osób zdecydowało się w pierwszych dniach stycznia na czas ciszy, żeby wejść w intensywną rozmowę z Bogiem - studiując Biblię, codziennie świętując Wieczerzę Pańską, jedząc w ciszy i skupieniu oraz podziwiając przyrodę jako dar Stwórcy.
Codziennie prowadzący rekolekcje, ks. dr Grzegorz Olek, spotykał się z każdym uczestnikiem i uczestniczką na rozmowie, która była wspólnym przyglądaniem się temu, w jaki sposób Bóg działa w tym czasie wyciszenia, co mówi przez Słowo, a jakie kwestie życia kładzie na sercu. Po rekolekcjach uczestnicy wrócili do swojej codzienności, żeby realizować ewangelicki ideał połączenia wewnętrznego osadzenia w Słowie Bożym i aktywności w świecie dla dobra bliźnich.
 
Opactwo Tynieckie okazało benedyktyńską gościnność, udostępniając odpowiednie przestrzenie, dzieląc się przestrzenią ciszy i wyciszenia skupionego na Bogu oraz miłym uśmiechem braci benedyktynów i współpracowników.

O tym czasie jedna z uczestniczek napisała następujące słowa:
"Cudowny czas z Panem Bogiem i konfrontacja z samym sobą. Tak w jednym zdaniu, możnaby opisać te 7 dni podróży w ciszy.. Jednak to opis nazbyt prosty i krótki.
Od 1 dnia będziemy podróżować przez zakamarki własnego umysłu, zagłębiając się przy tym w Jego zamyśle. Poznając i doznając..
Cisza (!), w której wszystko może brzmieć, czuć, smakować i widzieć; o wiele bardziej intensywniej niż w rutynowym, codziennym, zabieganym życiu.
To warte zainwestowania czasu i środków, dla doświadczenia i poznania Bożej łaski, ciepła i poznania Jego zamysłów wobec nas - przyziemnych ludzi. To świetny czas na usłyszenie tego, czego w zgiełku nie jest nam dane usłyszeć.
Szczerze i z całego serca POLECAM“ Ewa
 
tekst i zdjęcia: ks. dr Grzegorz Olek