english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelicy: 200 lat w Ozorkowie

Ozorkowscy ewangelicy obchodzili uroczyście jubileusz 200 lat miasta i parafii

18.06.2016

Liczne grono uczestników uroczystego nabożeństwa w ewangelickim kościele Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa, dziękowało za 200 lat parafii ewangelickiej w  Ozorkowie.


Ewangelicy: 200 lat w Ozorkowie

W sobotę 18 czerwca 2016 roku, na uroczystości do ozorkowskiej świątyni przybyli duchowni, m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec oraz biskup warszawski Jan Cieślar. W nabożeństwie uczestniczyli wierni miejscowej i sąsiednich parafii, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji współpracujących z parafią.

Obecny był także kurator diecezji warszawskiej Karol Werner, potomek jednego z fabrykantów - założycieli miasta - Christiana Wernera.

Po nabożeństwie odbył się koncert chóru parafialnego Concordia ze Zgierza oraz zespołu wokalnego Subito z Łodzi. 

Ozorków jest miastem, które swój rozwój zawdzięcza dwom ewangelickim rodom fabrykantów. W rok po uzyskaniu praw miejskich (1816) do Ozorkowa przybywa rodzina Macieja Schlössera, który buduje pierwszą fabrykę bawełny, a przybyły z Warszawy Christian Werner tworzy na terenie Ozorkowa dużą farbiarnię. W ten sposób Ozorków staje się potentatem przemysłowym, który rozszerzając działalność się na Zgierz i Łódź, utworzył największy w Polsce ośrodek przemysłu włókienniczego.

Obecnie ozorkowscy ewangelicy należą do nielicznej lecz jednej z najprężniejszych parafii diecezji warszawskiej. Dzięki zaangażowaniu zborowników organizowane są akcje charytatywne, ewangelizacje, biblijne zajęcia dla dzieci, koncerty i konkursy otwarte również dla mieszkańców gminy. 

Od roku 1980 duszpasterzem parafii jest ks. Marcin Undas - radca Rady Diecezjalnej.  

za: bik.luteranie.pl