english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelicy w Białymstoku

Kolejna książka Pracowni na Pastwiskach

03.03.2014

Co łączy pierwszą gazetę w Białymstoku z pierwszym samochodem w mieście i najstarszą w grodzie nad Białą protezą dentystyczną? Odpowiedzi na te pytania przynosi wydany w końcu ubiegłego roku przewodnik historyczny "Ewangelicy w Białymstoku".


Ewangelicy w Białymstoku

Ksiądz Tomasz Wigłasz i Krzysztof Maria Różański, autorzy publikacji, zapraszają do spaceru śladami ewangelików po Białymstoku, Zabłudowie i innych miejscowościach województwa podlaskiego. Czytelnicy dowiedzą się, że pałac Branickich - wizytówka miasta - jest dziełem architekta Jana Deybla, luteranina, a projekt białostockiego ratusza wyszedł z pracowni drugiego luteranina związanego z Białymstokiem, Jana Klemma. Przewodnicy przypominają także o związkach z ewangelikami marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, informują o luterance, która założyła białostocką szkołę rodzenia, i o ewangelikach - hodowcach najsmaczniejszych i najzdrowszych warzyw w województwie podlaskim, wicemistrzach ekologii w kraju. Lokalizację opisywanych miejsc i obiektów ułatwiają liczne mapki.

 

Impulsem do wydania książki o białostockich ewangelikach były przypadające na 2013 rok dwie rocznice: 405. - powstania ewangelicko-reformowanej parafii w podbiałostockim Zabłudowie i 210. - przeniesienia jej (już jako luterańskiej) do Białegostoku.

 
Białystok jest kolejnym ośrodkiem ewangelickim w Polsce - po Cieszynie, Wiśle, Węgrowie i Słupsku - opisanym w serii przewodników turystycznych i historycznych wydanych przez Pracownię na Pastwiskach z Cieszyna.

 

Dofinansowana przez Urząd Miejski w Białymstoku bezpłatna publikacja dostępna jest w kancelarii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białymstoku: ul. Dolistowska 17, 15-197 Białystok, tel.: (+48) 502 049 462, (+48) 85 664 94 31, bialystok@luteranie.pl.

 

Dla osób chcących otrzymać książkę z autografami autorów ogłaszamy konkurs. Wystarczy przesłać na adres mailowy konkurs@luteranie.pl odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcę otrzymać książkę "Ewangelicy w Białymstoku. Przewodnik historyczny"? Na odpowiedzi czekamy do 22 marca br.