english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Film o kościele ewangelickim nagrodzony

Pierwsza nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym Zabytkomania

15.12.2015

Film poświęcony Ewangelickiemu Kościołowi Żłóbka Chrystusowego (Kripplein Christi) we Wschowie zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Zabytkomania”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Filmowym. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia br. w warszawskim Kinie Kultura.


Film o kościele ewangelickim nagrodzony

Kościół Ewangelicki Żłóbka Chrystusowego we Wschowie to jeden z najważniejszych skarbów ewangelickiego budownictwa sakralnego w Polsce. Kościół powstał poprzez połączenie dwóch domów w 1604 roku po tym jak wschowscy luteranie, stanowiący ok. 99% ludności, zostali zmuszeni do przekazania kościołów rzymskim katolikom.

Inicjatorem stworzenia kościoła był lokalny duszpasterz i wybitny kaznodzieja ks. Waleriusz Herberger, obecnie bardziej znany w USA niż w Polsce. Wschowa stanowiła główny ośrodek luteranizmu w regionie przez kilkaset lat – dziś luteranów w mieście już nie ma. Ostatnie nabożeństwo ewangelickie w Kościele Żłóbka Chrystusowego odbyło się pod koniec II wojny światowej, nie licząc krótkiej modlitwy poprowadzonej w kościele dla niemieckiej grupy w 1994 roku.

W ostatnich latach regionaliści wschowscy skupieni wokół Muzeum Ziemi Wschowskiej i Stowarzyszenia CZAS A.R.T. podejmują działalnia, zmierzające do rewitalizacji Kościoła Żłóbka Chrystusowego.

Film Spotkanie w Kripplein Christi jest kolejnym wkładem w popularyzację miejsca i historii ewangelicyzmu w regionie wschowskim, zrealizowanym z inicjatyw wschowskiej młodzieży.

Obraz Spotkanie w Kripplein Christi zdobył pierwsze miejsce w kategorii film dokumentalny lub reportaż. Produkcja powstała z inicjatywy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie w grupie Tomasza Wojnarowskiego w składzie: Agnieszka Gertych, Daria Lorenc, Krzysztof Sobczuk oraz Jan Malkus.

„Zabytkomania” to konkurs filmowy skierowany przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów oraz absolwentów szkół filmowych, którego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe.
 
Link do filmu: https://youtu.be/nrWEWR7B9NM
 
źródło: www.luter2017.pl
zdjęcie: www.zw.pl