english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Finał Sola Scriptura

Bielsko-Biała, 1 kwietnia 2017 r.

10.04.2017

Do finału X Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego Sola Scriptura 2016/2017 zakwalifikowało się 92 młodych osób: 37 ze szkół podstawowych, 34 z gimnazjów i 21 ze szkół ponadgimnazjalnych. 


Finał Sola Scriptura

Młodzi ewangelicy przyjechali ze wszystkich sześciu diecezji. We wszystkich etapach pisemnego konkursu uczestniczyły 663 osoby. Konkurs miał charakter ekumeniczny – wśród finalistów znaleźli się przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego oraz Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, a także międzynarodowy – przez udział młodzieży z Kościoła Czeskobraterskiego w Czechach.

 

W tej edycji tematem konkursu były Dzieje Apostolskie. W finale dla starszych grup zakres materiału poszerzono o artykuły ze „Zwiastuna Ewangelickiego” na temat tej biblijnej księgi. Każdy uczestnik, który odpowiedział na 75% pytań otrzymywał tytuł laureata. Najlepsi okazali się: Katarzyna Kasprzak z Lublina (szkoły ponadgimnazjalne) i Anna Konieczny z Wisły (gimnazja). W grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce uzyskał Michał Sowada z Mikołowa, który uzyskał maksymalną do zdobycia liczbę punktów, co zdarzyło się pierwszy raz w dziesięcioletniej historii konkursu. Poziom był wysoki i wyrównany – poszczególnych laureatów dzieliło nieraz tylko pół punktu. W grupie szkół podstawowych po dwie osoby zajęły ex aequo trzecie i czwarte miejsce, w grupie szkół ponadgimnazjalnych po dwie osoby zajęły trzecie, czwarte i piąte miejsce, zdobywając taką samą liczbę punktów.

 

Pytania do wszystkich etapów konkursu przygotowali: diakon Ewa Below, ks. Tomasz Bujok, ks. Dariusz Dawid, ks. Łukasz Gaś, Beata Reske, Karina Wowry. Prace podczas finałowych zmagań pomagali im sprawdzać: diakon Renata Raszyk, Romana Schmidt-Król, Anna Wantulok.

 

Dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych zorganizowano konkurs plastyczny „Życie apostoła Pawła” w technice wydzieranki, na który nadesłano 91 prac z czterech diecezji. Pierwszą nagrodą jury uhonorowała Joannę Gabryś z kl. III z parafii w Drogomyślu.

 

Statuetki, które otrzymali zdobywcy trzech pierwszych miejsc, nagrody rzeczowe i dyplomy wręczali bp diecezji pomorsko-wielkopolskie Marcin Hintz, bp diecezji katowickiej Marian Niemiec, bp diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago oraz ks. Jerzy Below, dyrektor Wydawnictwa Augustana, organizatora konkursu. W tym roku, z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji diecezja katowicka ufundowała specjalną nagrodę dla zdobywczyń pierwszego miejsca w grupie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – wyjazd śladami Lutra do Wittenbergi i okolic. Natomiast każdy uczestnik finału otrzymał, dzięki sponsorowi, koszulke z nadrukiem róży Lutra i datami 1517-2017.

 

Również z okazji roku jubileuszowego Wydawnictwo Augustana przygotowało prezent dla wszystkich zainteresowanych czytaniem Pisma Świętego – darmową aplikację na smartfony Biblia na co dzień, o czym poinformował uczestników finału jego dyrektor.

 

Konkurs organizowany jest przez Wydawnictwo Augustana w Bielsku-Białej oraz Generalnego Wizytatora Nauczania Kościelnego i ma na celu podtrzymanie ewangelickich tradycji czytania i dobrej znajomości Biblii.

 

Pełne wyniki finału - Zwiastun Ewangelicki