english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Forum Kobiet 2013

My a Reformacja?

04.10.2013

Kobiety współczesne – a wzorce, które chcemy -nie chcemy naśladować? Czy luteranki początków XXI wieku czerpią przykłady z życia kobiet doby Reformacji? Jak zatem – w tym kontekście - można rozumieć tekst biblijny: Pamiętajcie na wodzów waszych, którzy wam głosili Słowo Boże, a rozpatrując koniec ich życia, naśladujcie wiarę ich (Hbr 13,70)?


Forum Kobiet 2013

XXII Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich KEA w RP, które odbyło się w dniach 20-22 września 2013,  starało się odpowiedzieć na te pytania, jak również podporządkować swe obrady  hasłu liturgicznemu bieżącego roku (rok reformatorów).  Dzięki temu Forum włączyło się w europejski trend rozpatrywania wpływu, jaki miały kobiety Reformacji na rozwój społeczno-kulturalno-wyznaniowy danego regionu.  Ów udział  okazał się znaczący.  Brak szerszych informacji na ten temat wciąż buduje fałszywy obraz. Najwyższa pora to zmienić, bo nie milcząca obecność reformatorek zasługuje na popularyzację.

 

Kobiety wysokiego rodu, zamężne i niezamężne, matki i bezdzietne,  zafascynowane powiewem Reformy Kościoła, dzięki swej pozycji społecznej  z konsekwencją podejmowały się wielu zadań i okazały skuteczne w swych czynach. Mimo późniejszej zawieruchy historycznej, wojny trzydziestoletniej, religijnych prześladowań, kataklizmów i dziesiątkowania ludności przez epidemie – ich dzieło wydało trwały owoc w postaci tworzenia Porządków kościelnych, literatury chrześcijańskiej, przedruku Biblii, pracy charytatywnej wśród najuboższych, rozwoju szkolnictwa. Dzieło reformatorek stało się punktem odniesienia do przetrwania najtrudniejszych czasów a później stabilizacji ewangelicyzmu w poszczególnych regionach. Jest wciąż wzorem jak być wierną, lojalną i uporządkowaną w czasach chaosu i upadku autorytetów, bez względu na moment dziejowy, w którym się tego doświadcza.  Jest wreszcie, mimo często osobistych ciężkich doświadczeń,  przykładem dalekowzroczności i hartu ducha. Chce się więc tylko sparafrazować tegoroczne hasło Forum i zaapelować:  Pamiętajmy o naszych przywódczyniach i naśladujmy ich wiarę.

 

Wykładów Agnieszki Godfrejów-Tarnogórskiej – „Współpracownice ap. Pawła”  oraz dr Małgorzaty Grzywacz „Kobiety i Reformacja” wysłuchało 66 osób. Przybyły do Centrum Luterańskiego w W-wie z następujących parafii: Z Białej, Cieszyna, Jaworza, Ustronia, Sosnowca, Tychów, Orzesza, Mikołowa, Wodzisławia Śląskiego, Krakowa, Lublina, Radomia, Kętrzyna, Szczecina, Warszawy, Łodzi, Wielunia, Jastrzębia –Zdroju, Żyrardowa, Kłodzka, Poznania, Tomaszowa Mazowieckiego. Gośćmi zagranicznymi była ks. Lenka Risianova z mężem ze Słowacji (parafia Puchov). Kościoły siostrzane reprezentowała delegatka z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego z W-wy. Niedzielne nabożeństwo z udziałem uczestniczek Forum odbyło się - jak co roku – w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosiła diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk.  Wystąpił gościnnie chór ze Szwecji.  

 

abk

zdjęcia: BIK