english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Gdański Rocznik Ewangelicki 2017

Ukazał się kolejny numer GRE

04.03.2018

Z początkiem roku ukazał się nowy, jubileuszowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2017 – to już XI tom ewangelickiego czasopisma naukowego wydawanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku. 


Gdański Rocznik Ewangelicki 2017

Czasopismo współtworzą uznani naukowcy, pracownicy polskich oraz zagranicznych uczelni, przede wszystkim związani z Diecezją Pomorsko-Wielkopolską KEA w RP oraz Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie. Redaktorem naczelnym czasopisma jest ks. bp prof. Marcin Hintz – zwierzchnik tejże Diecezji i jednocześnie wykładowca ChAT.

 

GRE składa się z trzech głównych działów: Historii, Teologii oraz Varia. Publikowane artykuły przybliżają czytelnikom dzieje protestantyzmu na ziemiach polskich, rozpowszechniają najnowsze wyniki badań z etyki, biblistyki oraz skłaniają do teologicznej refleksji. Całość uzupełnia każdorazowo Rozmowa oraz Kronika wydarzeń z życia parafii w Gdańsku z siedzibą w Sopocie.

 

Najnowszy tom poświęcony jest przede wszystkim tematyce, obchodzonego przez protestantów na całym świecie w minionym roku, jubileuszu 500-lecia Reformacji. GRE za 2017 rok jest więc swoistym podsumowaniem obchodów tego wielkiego jubileuszu na Pomorzu. W bieżącym numerze znalazło się sześć artykułów poświęconych szeroko rozumianym aspektom historii ewangelicyzmu, w głównej mierze skoncentrowanych na historii Kościoła ewangelickiego na ziemiach Rzeczypospolitej. Ponadto w reformacyjnym numerze GRE opublikowanych jest siedem artykułów z zakresu teologii, w tym dwa napisane przez niemieckich teologów ewangelickich i jeden przez polskiego ekumenistę z Kościoła Rzymskokatolickiego. W XI tomie znajduje się również jeden tekst z pogranicza teologii i filozofii oraz dwa artykuły ukazujące dzieje Reformacji XVI wieku, wśród których znalazło się tłumaczenie i komentarz kazania ks. dr. Marcina Lutra. Natomiast w dziale Varia znalazły się dwa teksty o charakterze filozoficznym i polemicznym.

 

Warto podkreślić, że część tekstów powstała jako rozszerzona i pogłębiona wersja referatów konferencyjnych, wygłoszonych podczas Gdańskiego Kongresu Reformacyjnego w dniach 18-19 maja 2017 roku, który odbył się w siedzibie Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Ponadto w najnowszym numerze tradycyjna Rozmowa ma postać zapisu Debaty reformacyjnej, jaka odbyła się w maju 2017 roku w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska w ramach diecezjalnych obchodów 500-lecia Reformacji. W debacie zatytułowanej „Jaki byłby świat bez Reformacji?” udział wzięli: Jerzy Buzek, bp Marcin Hintz, Paweł Huelle, Sławomir Kościelak oraz Zbigniew Nosowski, który pełnił jednocześnie rolę moderatora.

 

Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego do odebrania jest w kancelarii sopockiej Parafii. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony: www.gre.luteranie.pl, gdzie znajdą Państwo numery archiwalne roczników w formacie PDF oraz szczegółowe informacje poświęcone GRE. Wszystkim czytelnikom życzymy interesującej lektury.

 

Redakcja Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego