english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Goleszów najlepszy w grach planszowych

Integracja młodzieży z różnych parafii

21.11.2015

W środę 11 listopada w Goleszowie odbył się Diecezjalny Turniej Gier Planszowych. Najlepsi okazali się gospodarze. 


Goleszów najlepszy w grach planszowych

Gry planszowe powoli stają się coraz popularniejsze. To w końcu jakaś okazja by znowu być ze sobą w realnym, a nie tylko wirtualnym świecie. W diecezji cieszyńskiej postanowiono wykorzystać gry do integracji młodzieży z różnych parafii.  

 
Z inicjatywy ks. Łukasza Stachelka (wikariusza Parafii E-A w Goleszowie) i ks. Marcina Podżorskiego (Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży) zorganizowano turniej gier. 
 
Na zaproszenie odpowiedziało ponad 30 osób, które przez ponad 6 godzin rywalizowały przy rozmaitych planszówkach. W Turnieju każdy zawodnik mógł zmierzyć się z przeciwnikami w 12 różnych gier. Każdy uczestnik sam decydował w jakie gry chce zagrać. Były zarówno popularne "karcianki" (Uno, Ligretto, 6 bierze), gry logiczne (Rummikub, Qwirkle, Robale), gry zręcznościowe (Jenga, Dobble, Prawo Dżungli), czy gry ekonomiczne gry planszowe (Wsiąść do pociągu, Osadnicy z Catanu, K2).  
 
Turniej rozpoczął się o godzinie 9 rano. Wszystkich przywitał proboszcz parafii ks. dr Adrian Korczago, który opierając się na słowach z I Kor 9,24 przypomniał o nieodłącznym elemencie rywalizacji jakim jest porażka. Jednocześnie życzył wszystkim, by nie zniechęcać się i w każdej porażce zarówno tej w rywalizacji turniejowej jak i przede wszystkim życiowej szukać szansy do poprawy na przyszłość. Następnie po omówieniu zasad rozpoczęła się rywalizacja.  
 
Przy niektórych grach było bardzo dużo emocji , inne znowu wymagały skupienia i strategicznego myślenia. Około godz. 13 była krótka przerwa na posiłek i regenerację szarych komórek, po czym przystąpiono do dalszych rozgrywek. Przed 16 były znane już ostateczne wyniki. Wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach gier, najwszechstronniejszego gracza oraz najlepszą drużynę parafialną. Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gry planszowe. 
 
Pozytywne głosy są z pewnością zachętą do organizacji kolejnego turnieju i być może wtedy pojawi się więcej chętnych. 
 
Wyniki turnieju: "Karcianki" 
 
1. Gabrysia Kohut (Skoczów) 
2. Marcin Bujok (Dzięgielów) 
3. Annika Warzecha (Skoczów) 
 
Gry logiczne 
1. Klaudiusz Wiecheć (Cieszyn) 
2. Mateusz Malina (Cieszyn)
2. Kamil Sudoł (Skoczów) 
3. Marcin Podżorski (Cieszyn) 
 
Gry zręcznościowe 
1. Andrzej Mazur (Goleszów) 
2. Anita Cieślar (Goleszów) 
3. Jola Hanus (Goleszów) 
 
Gry planszowe 
1. Dawid Podżorski (Skoczów) 
2. Dawid Malina (Cieszyn) 
3. Szymon Gajdzica (Goleszów)
 
Najwszechstronniejszy gracz 
1. Szymon Gajdzica (Goleszów) 
2. Andrzej Mazur (Goleszów) 
3. Anita Cieślar (Goleszów) 
 
Klasyfikacja Parafialna 
1. Goleszów 
2. Skoczów 
3. Cieszyn