english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Goprowcy w Wiśle

Dzień Ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR w Wiśle

06.10.2014

W sobotę, 27 września ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR wraz ze swoimi rodzinami obchodzili tradycyjny Dzień Ratownika. W tym roku miejscem spotkania ratowników stała się Wisła.


Goprowcy w Wiśle

To tutaj dokładnie w południe rozpoczęto obchody nabożeństwem ekumenicznym w ewangelickim kościele ap. Piotra i Pawła. Na początku nabożeństwa Szymon Malinowski - Prezes Zarządu Grupy Beskidzkiej GOPR wezwał wszystkich do powstania i do uroczystego wprowadzenia sztandaru Beskidzkiej Grupy GOPR. Sztandar został wprowadzony do kościoła przy pieśni Gaude Mater. Następnie wszystkich zebranych w kościele powitał gospodarz wiślańskiej świątyni ksiądz proboszcz Waldemar Szajthauer. W liturgii nabożeństwa udział wzięli również ks. Krzysztof Cojda - kapelan ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz ks. Krzysztof Śledziński - wikariusz wiślańskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

 

Okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Waldemar Szajthauer. W rozważaniu Bożego Słowa ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na tradycyjnego patrona ratowników i przewodników, a mianowicie na postać św. Wawrzyńca, który był „hiszpańskim diakonem, który pełnił służbę w Rzymie za czasów rzymskiego cesarza Filipa. Gdy cesarz Filip został podstępnie zabity przez swego hetmana Decjusza, cesarskie skarby, syn cesarza, również Filip, przekazał Wawrzyńcowi. Ten rozdał je ubogim. Gdy Decjusz chciał dowiedzieć się, gdzie jest cesarski skarb, Wawrzyniec wskazał na ubogich i powiedział: Oto ręce tych ludzi skarby cesarskie do nieba poniosły”. W zwiastowanym Słowie Bożym ks. Waldemar Szajthauer wskazał na służbę ratowników, jako ich odpowiedź na przykazanie miłości: „Jestem w pełni przekonany, a dzisiejsze nabożeństwo to potwierdza, że również Wy, drodzy GOPR-owcy, powodowani a zarazem zmotywowani wiarą podejmujecie swoją służbę miłości po to, aby ratować. Ratować życie, to które ma swój ziemski czas i wymiar, ale życie i zdrowie, które jest tym najcenniejszym darem jaki posiadamy od Boga. Wy również jak ów św. Wawrzyniec jesteście ni mniej, ni więcej jak tylko diakonami, a więc pełniącymi służbę miłości dla drugiego człowieka. Pełnicie ją w różnorakiej, powiedziałbym potrójnej formie”.

 

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał Jerzy Siodłak - Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR, który podziękował za wspólne nabożeństwo w wiślańskim kościele i zapraszając zebranych na dalszą część obchodów Dnia Ratownictwa.

 

Nabożeństwo w kościele ap. Piotra i Pawła uświetnił pieśniami chór parafialny pod kierunkiem Elżbiety Szajtauer.