english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Granice streetworkingu

Konferencja na KUL-u

13.11.2012

W środę 7 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja pt. „Granice streetworkingu”, w której jako prelegenci wzięli udział Monika i Robert Cieślarowie z Grupy Pedagogów Ulicy "UNO" z Bytomia, jednostki terenowej CME.


Granice streetworkingu

Organizatorem konferencji był Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej. Monika i Robert Cieślarowie z Grupy Pedagogów Ulicy "UNO" z Bytomia, jednostki terenowej CME, wzięli w niej czynny udział i jako praktycy przedstawili swoją prezentację „Od obserwacji do relacji. Życie codzienne dzieci oraz pedagogów ulicy z bytomskiej dzielnicy Bobrek”.

Dodatkowo, Robert Cieślar miał okazję przybliżyć słuchaczom działalność Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Streetworkerskich OSOS, której jesteśmy oficjalnymi członkami od czerwca 2012 r.

Wśród prelegentów spotkać można było teoretyków oraz praktyków, którzy w swojej codziennej pracy podejmują temat wykluczenia różnych grup społecznych. Odwoływano się do działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych, uzależnionych oraz dzieci i młodzieży spędzających swój czas na ulicach miast.

Podczas konferencji przywołano również kilka znaczących postaci, które były prekursorami pracy z osobami marginalizowanymi. Mowa tu m.in. o: Januszu Korczaku, Matce Teresie z Kalkuty, Kazimierzu „Dziadku” Lisieckim oraz Matce Ewie z Miechowic.

Liczne rozmowy, jakie były prowadzone w przerwie konferencji z pedagogami ulicy z Bytomia, są świadectwem sporego zainteresowania zagadnieniem streetworkingu wśród dzieci i młodzieży. Powodzeniem cieszyła się również wystawa „Opowiem Ci o moim Bobrku”, którą pedagodzy pokazali uczestnikom konferencji.

Monika Cieślar
Zdjęcia: Bernadeta Lelonek-Kuleta