english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Hannu Lepistö w Szczyrku

Odwiedziny byłego trenera skoczków

10.10.2012

Na zaproszenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych w Szczyrku na początku października br. na konsultacje z uczniami, trenerami i nauczycielami przyjechał Hannu Lepistö z Finlandii, były trener kadry polskich skoczów, a później samego Adama Małysza.


Hannu Lepistö w Szczyrku

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych w Szczyrku jest szkołą, w której naukę pobierają uczniowie wyznania katolickiego i ewangelickiego. Opiekę duszpasterską nad ewangelikami, którzy między innymi z Wisły i Ustronia przyjechali się tu uczyć i trenować skoki czy biegi narciarskie, sprawuje ks. Jan Byrt z ze Szczyrku. Jest ich nauczycielem religii, a wśród jego podopiecznych jest również jeden Norweg, bo w szkole naukę pobierają też dzieci z innych krajów.

 

Hannu Lepistö, tak jak Adam Małysz, jest ewangelikiem. Na spotkanie z utytułowanym trenerem został zaproszony rownież katecheta i duszpasterz ewangelickich uczniów szkoły sportowej. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zadawania wielu pytań trenerowi z Finlandii. Hannu Lepistö odpowiadał na nie w sposób bardzo ciekawy i interesujący, jednocześnie czyniąc to z wielką skromnością, dając wszystkim prawdziwą "lekcję wychowawczą". 

 

Po spotkaniu w szkole Hannu Lepistö przyjął zaproszenie do odwiedzenia parafii ewangelickiej w Szczyrku. Były to jego powtórne odwiedziny. Przy poprzednim pobycie w Szczyrku H. Lepistö zasadził brzozę w Ogrodzie Reformacji, który powstaje tam z okazji 500-lecia Reformacji. Podczas obecnej wizyty fiński trener mógł się przekonać, że jego brzoza rośnie, a sam ogród liczy już 3.500 drzew.

  

Następnie ks. Jan Byrt i Hannu Lepistö rozmawiali na parafii m.in. o Kościele ewangelickim w Polsce i Finlandii. Na pamiątkę pobytu w Szczyrku Hannu Lepistö otrzymał między innymi specjalny kubek z "Różą Lutra", wykonany specjalnie na zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji (1517-2017).

 

Hannu Lepistö będzie gościół w szkole w Szczyrku przez cały tydzień, dzieląc się z nauczycielami i uczniami swoim doświadczeniem trenerskim. A jest ono bardzo bogate. Urodzony w 1946 roku trener skoków narciarskich od początku kariery trenował reprezentacje Finlandii, Włoch, Austrii, a od kwietnia 2006 do marca 2008 był pierwszym trenerem polskiej kadry skoczków. Od końca stycznia  2009 był indywidualnym trenerem Adama Małysza. Miał zakończyć przygodę trenerską wraz z końcem kariery zawodniczej Adama Małysza, ale z powodu choroby musiał to uczynić przed ostatnimi zawodami A. Małysza (16.03.2011). Podczas swojej kariery trenerskiej miał w swoich drużynach wielu medalistów wielkich imprez, takich jak Mistrzostwa Świata, Igrzyska Olimpijskie, czy Puchar Świata.

 

Obecnie H. Lepistö mieszka z żoną w fińskim Lahti. Po zakończeniu kariery trenerskiej jego pasją pozostały wędkarstwo i wyścigi konne. Dzieli się też z młodym pokoleniem swoimi doświadczeniami trenerskimi.