english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Historia Biblii - wystawa w Warszawie

Towarzystwo Biblijne świętuje 200-lecie istnienia

10.10.2016
10 października, o godz. 12.00 w „Sali Designerów" Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie została otwarta wystawa kulturowo-historyczna pt. "Historia Biblii".

Historia Biblii - wystawa w Warszawie

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali Małgorzata Platajs - dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce oraz Stefan Drüeke - dyrektor Muzeum Biblii w Wuppertalu (Niemcy). On także oprowadził zebranych po wystawie.

Wystawa prezentuje m.in. oryginalne zwoje,  fragmenty papirusów, rękopisy Biblii z XII wieku, próbki pisma klinowego oraz różne tłumaczenia Biblii na języki narodowe.
 
Na wystawie można zobaczyć również rekonstrukcję oryginalnej prasy Jana Gutenberga i samodzielnie wydrukować na niej werset biblijny.
 
Krótką wystawę o historii Towarzystwa Biblijnego w Polsce przygotowało także towarzystwo i można ją oglądać w sali na piętrze. Jest tam między innymi zdjęcie z protokołem pierwszego posiedzenia Polskiego Towarzystwa Biblinego, które odbyło się 9 maja 1816 roku.
 
W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski, nauczyciele akademiccy oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
 
Wystawa „Historia Biblii” oraz wystawa o Towarzystwie Biblijnym w Polsce prezentowana jest w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej do 15 października. 
 
poniedziałek-piątek: 10-14.10.2016 r. godz. 9.00 - 19.00
sobota: 15.10.2016 r. godz. 9.00 - 14.00