english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Historyczny koncert w Radomiu

PŁACZCIE ANIELI w kościele ewangelickim

22.04.2014

W dniu 13 kwietnia 2014 roku w radomskim kościele ewangelickim miał miejsce historyczny koncert. Był to debiut Radomskiego Chóru Filharmonicznego, powstałego niedawno przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej.


Historyczny koncert w Radomiu

Miejsce koncertu nie zostało wybrane przypadkowo. Kościół ewangelicki w Radomiu może poszczycić się doskonałą akustyką, pięknym wnętrzem, w którym muzyka pasyjna jest szczególnie głęboko przeżywana przez publiczność. Ponadto jest to miejsce, które ma w mieście swoją „markę”. Bywalcy koncertów wiedzą, że tu mogą spodziewać się wydarzeń muzycznych na wysokim poziomie. Świadczy o tym frekwencja na koncertach - kościół zawsze wypełniony jest po brzegi. Wielu radomskich melomanów przychodzi dużo wcześniej po to, by mieć zapewnione miejsce w kościelnych ławach. Decyzja o tym, by swój pierwszy koncert wykonać w kościele ewangelickim, to duży prestiż dla miejscowej parafii. Jest to efekt pozytywnego istnienia na mapie kulturalnej Radomia, otwartości na wiele inicjatyw z zewnątrz. Wyraz temu dają władze miejskie, w imieniu których podczas koncertu życzenia świąteczne przekazał Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej Sławomir Adamiec.

 

Koncert chóru pod dyrekcją Marii Wrzesińskiej nosił tytuł „Płaczcie Anieli”. Chór zaprezentował perfekcyjnie wykonane pieśni pasyjne autorstwa: G. P. Pergolesiego, C. Franka, J. S. Bacha, Z. Kodeya, A. Nikodemowicza i A. L. Webera. Szczególnie pięknie zabrzmiały pieśni wykonane w duetach i triach przez solistki chóru: Weronikę Kober, Milenę Kusztal i Patrycję Ciupińską. Solistki to uczennice klasy śpiewu Moniki Świostak, która swoim śpiewem również uświetniła koncert. Publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła śpiew chóru.

 

Chór Filharmoniczny przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej liczy około czterdziestu osób. Są to ludzie z pasją, którzy chcą swym zaangażowaniem dołożyć cegiełkę do planów powstania w tym mieście filharmonii.