english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

I Ewangelickie Dni Kultury w Poznaniu

Obrazy i Słowo, impresje o pięknie

16.05.2019

W dniach 11-12 maja 2019 r. w Poznaniu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział w Poznaniu przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską odbyły sie I  Ewangelickie Dni Kultury.


I Ewangelickie Dni Kultury w Poznaniu

Temat dwudniowego spotkania nawiązywał do przyjętego na rok 2019 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Roku troski o stworzenie. Pierwszego dnia zebrani mogli uczestniczyć w odsłonięciu wystawy Pana Romualda Długosza ukazującej piękno przyrody, zarówno flory jak i fauny. Autor, Pomorzanin z urodzenia biolog i medyczny diagnosta laboratoryjny z wykształcenia, obecnie na emeryturze,oddaje się swojej wieloletniej pasji jaką jest fotografia. Członek Sekcji Fotograficznej Stowarzyszenia Marynistów Polskich już drugi raz gości z wystawą w progach parafii poznańskiej. Od kilku lat regularnie wystawia swoje prace zarówno w regionie jak i poza jego granicami.

Kolejnym gościem była dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk, absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, która wiele lat poświęciła służbie diakona w różnych parafiach na Śląsku. Od kilkunastu lat aktywnie zajmuje się pisarstwem, prozą jak i liryką, a ponadto prowadzeniem audycji radiowych. Współcześnie jest to jedna z najpłodniejszych pisarek kręgów ewangelickich w Polsce.
W jej wierszach i rozważaniach stałym elementem jest tematyka wiary, przy jednoczesnym zachowaniu ponad wyznaniowego charakteru dzieł. Nieodłącznym uzupełnieniem problematyki jest otaczająca natura.
Na spotkaniu Pani Aleksandra przeczytała kilka własnych tekstów szeroko omawiając kontekst ich powstania.

Niedzielnym gościem zebranych była dr Aneta Sokół. Jedna z najlepszych badaczek piśmiennictwa ewangelickiego współcześnie. Polonistka i bibliotekoznawca, zatrudniona w Bibliotece Śląskiej w Katowicach od wielu lat zajmuje się książką wydawaną w kręgach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, czego efektem jest niedawno wydane dzieło „Polska Książka Ewangelicka po 1989 roku”. Tej tematyki dotykała też prelekcja przedstawiona 12 maja osobom licznie zebranym w pomieszczeniach parafii poznańskiej.

Pierwsza edycja Dni Kultury Ewangelickiej pokazała, że wydarzenie ma szansę na stałe zagościć wśród mieszkańców Poznania, z nadzieją na wyjście do szerszego kręgu zainteresowanych w przyszłych latach.

Na podstawie relacji dr. Michała Jadwiszczoka (poznan.luteranie.pl)