english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Industriadowe wydarzenia w Rudzie i Wirku

Industria jest kobietą

15.06.2018

W sobotę, 9 czerwca odbyła się kolejna edycja Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Hasłem przewodnim przyświecającym tegorocznym industriadowym wydarzeniom były słowa „Industria jest kobietą”


Industriadowe wydarzenia w Rudzie i Wirku

Jak co roku w święto włączyła się Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rudzie Śląskiej-Wirku. Tamtejszy kościół stoi bowiem tuż obok, liczącej sobie 150 lat, jednej z najstarszych kolonii robotniczych domów na Górnym Śląsku zwanej od nazwiska jej założyciela „Ficinusem”. Scena w plenerze, stoiska, przy których można było zrobić nie tylko zakupy, ale i wziąć udział w warsztatach oraz wystawy i koncerty w kościele – to szeroka oferta programowa, z której skorzystało wielu mieszkańców miasta i gości z różnych stron.

Wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń były zaś kobiety. Szczególnym wkładem wireckiej parafii ewangelickiej w tegoroczne święto była wystawa „Kobiety i Reformacja” przygotowana przez dr Małgorzatę Grzywacz i przedstawiająca wybitne Reformatorki, którą można było przez cały dzień zwiedzać w kościele.

Gościem honorowym tegorocznej Industriady w Rudzie Śląskiej był hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch – potomek jednej z największych rodzin magnatów przemysłowych na Górnym Śląsku, którzy do 1945 roku działali miedzy innymi na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej. W czasie przedpołudniowego spotkania w wireckim kościele hrabiego, a także prezydent miasta Ruda Śląska Grażynę Dziedzic i jej zastępców Annę Krzysteczko i Krzysztofa Mejera przywitał miejscowy proboszcz – ks. Marcin Brzóska, który przedstawił również historię rudzkich ewangelików, ich parafii i kościoła. W spotkaniu tym wzięła również udział kilkudziesięcioosobowa grupa nauczycieli regionalistów z całego województwa śląskiego.

W popołudniowym programie w kościele odbył się koncert rudzkiego chóru Słowiczek, zaś wieczorem, po panelu dyskusyjnym z udziałem hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha wyświetlony został film poświęcony tej wybitnej rodzinie. Zwieńczeniem dnia było widowisko multimedialne „Femina Silesia”. Obrazom Górnego Śląska z lotu ptaka towarzyszyła muzyka – utwory w wykonaniu Jolanty Literskiej z zespołem poświęcone postaciom wybitnych kobiet związanych ze śląską historią: Matki Ewy von Tiele-Winckler, Joanny Schaffgotsch, Blanki Henkel von Donnersmarck i Laury von Hardenberg.

Jak podkreśla proboszcz rudzkiej parafii ewangelickiej – ks. Marcin Brzóska, doroczna industriada jest okazją do otwarcia kościoła dla licznego grona odwiedzających i zainteresowania ich Kościołem ewangelickim. Jest to też okazja do współpracy z władzami miejskimi i różnymi organizacjami współtworzącymi Industriadę, a także możliwość zaprezentowania ewangelickiego dziedzictwa regionu, który współtworzyli i nadal współtworzą ewangelicy.