english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jak Reformacja zmieniła nas i świat?

Zastanawia się nowy „Zwiastun Ewangelicki”

20.06.2015

Reformacja miała olbrzymi wpływ na kulturę życia codziennego, spowodowała też przemianę społecznych struktur.


Jak Reformacja zmieniła nas i świat?

Pierwszy aspekt porusza Marcin Gabryś w rubryce Rok kultury ewangelickiej, gdzie przedstawia edukacyjną i diakonijną działalność ks. Augusta H. Franckego, zmierzającą do tego, aby każdy  chrześcijanin, bogaty czy biedny, umiał i mógł czytać Słowo Boże.

 

Drugi element reformacyjnych przemian widoczny jest w relacji z obchodzonej w Pasymiu 490. rocznicy powstania pierwszego ewangelickiego państwa. Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz przekształcił zakonne państwo krzyżackie w świeckie państwo z dominującym wyznaniem ewangelickim, wyznaczającym nowe normy. Świętowanie tego ważnego dla Kościoła i Mazur jubileuszu powinno stać się inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań – piszą ks. WitoldTwardzik iks. Paweł Hause. Takie wyzwania próbują podejmować w Ostródzie, o czym  można przeczytać w relacji z II Dni Gizewiusza.

 

W rubryce 500 lat Reformacji Łukasz Barański wyjaśnia, jakie znaczenie miał Związek Szmalkaldzki, a w rubryce Bóg i my ks. Leszek Czyż  przypomina, jak cudownym darem jest Boża łaska: Nauką o łasce ks. Marcin Luter dokonał rewolucyjnego przewrotu. (…)Zbawienie otrzymujemy za darmo. Za nic! Bez jakichkolwiek zasług. A nawet pomimo naszych grzechów, naszych przewinień.

 

Co robimy naszym dzieciom? – pyta ks. Marek Jerzy Uglorz podejmując temat przygotowania młodzieży do budowania kościelnej wspólnoty. Ponadto zapraszamy do lektury tekstu Agaty Kwiecińskiej o duchowej dorosłości oraz do obejrzenia kolejnej porcji zdjęć tegorocznych konfirmantów.

 

Czytelników, którzy opłacili prenumeratę „Zwiastuna Ewangelickiego” za I półrocze, zachęcamy i namawiamy do dalszego prenumerowania naszego dwutygodnika  i wpłat za II półrocze 2015 r.