english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jak stać się lepszym ojcem

Warsztaty 7 SEKRETÓW OJCOSTWA

27.12.2013

Warsztaty „7 sekretów ojcostwa”, które odbyły się w dniach 20–21 grudnia w parafii w Dzięgielowie, zgromadziły kilkunastu mężczyzn, którzy przybyli z bliska i daleka, aby przez dwa dni wspólnie poszukiwać sposobów na to, jak stać się lepszym ojcem.


Jak stać się lepszym ojcem

WarszTaty, prowadzone przez Dariusza Cupiała, doświadczonego trenera i koordynatora inicjatywy Tato.Net, podzielone były na dwie części. Do pierwszej z nich zaproszono również małżonki uczestników, które zastanawiały się nad tym, w jaki sposób żona może wspierać męża w największym wyzwaniu jego życia – wychowywaniu samodzielnych, szczęśliwych, empatycznych i silnych młodych ludzi. Mężczyźni zaś starali się wskazać bariery, które utrudniają im realizację roli taty. Wspólny wieczór spędzony na refleksji nad rodziną był świetną okazją do pogłębienia wzajemnej więzi i zrozumienia, że bez mądrego macierzyństwa nie może być odpowiedzialnego ojcostwa.

 

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się od wycieczki w przeszłość. Spojrzenie na własne dzieciństwo i relację z ojcem rzuciło nowe światło na to, jak wielką rolę każdy tata ma do odegrania w życiu swoich dzieci. Następnie przyszła pora na aktualną analizę własnych kompetencji ojcowskich. Posłużył do tego specjalny test, tzw. „EKG serca ojca”. Nakreślenie indywidualnego profilu pozwoliło każdemu z uczestników lepiej zrozumieć, w jakim miejscu się znajduje w konkretnych aspektach ojcowskiej roli, jak zaangażowanie, troska o bezpieczeństwo rodziny czy duchowa formacja dzieci. Prowadzący podkreślał, jak ważne jest, aby nie ograniczać się do krytyki własnych słabości, ale przede wszystkim docenić swoje mocne strony. Rozwiązanie testu stanowiło natomiast idealny punkt wyjścia do tego, aby podjąć konkretne postanowienia zmian i zapisać je w osobistym TatoPlanie. I właśnie w tym tkwi największa siła WarszTatów – każdy z uczestników otrzymał narzędzie umożliwiające nakreślenie konkretnych i mierzalnych celów, które pomogą mu stawać się bardziej skutecznym ojcem.

 

Przez całe dwa dni uczestnicy czerpali inspirację z Biblii, najbogatszego źródła wiedzy o ojcostwie. I choć jeden jest tylko Dobry Ojciec, uczestnicy WarszTatów nabrali przekonania, że każdy z nich może stać się tatą efektywnym, prawdziwym oparciem i wzorem dla swoich dzieci. Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą parafialna inicjatywa wspierania ojców w ich najważniejszej życiowej roli będzie się rozwijać.