english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jakim jesteśmy, jakim możemy być Kościołem

Analizują autorzy nowego Zwiastuna Ewangelickiego

13.08.2016

Rok Kościoła już na półmetku. Czy jako Kościół zawsze jesteśmy godni polecenia? – zastanawia się bp Adrian Korczago w kontekście nadchodzącego jubileuszu 2017 roku: – 500 lat odnowy zobowiązuje.(…) To będzie czas wielkiego świętowania, angażujący nasz zapał i energięCzy jednak posiadamy w sobie pokój, że bez usilnego zabiegania, również mamy szansę zostać dostrzeżeni?


Jakim jesteśmy, jakim możemy być Kościołem

Wiąże się z tym pytanie, które również na łamach najnowszego „Zwiastuna Ewangelickiego” 15-16/2016 zadaje diakon Małgorzata Gaś: Duchowni – jacy jesteśmy? Pewną odpowiedź na nie stanowią relacje z bogatych i krzepiących wydarzeń parafialnych i kościelnych – jak choćby z Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie czy udział kilkuset polskich ewangelików w międzynarodowym Spotkaniu chrześcijan w Budapeszcie.

 

Ważnym wydarzeniem w kraju pod koniec lipca były Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. O sprawach i zdarzeniach towarzyszących (lub nie) jego wizycie w tekście Reformacja i papież – nasze miejsce w tym kraju pisze ks. Jerzy Below. O papieżu Franciszku, a raczej jego poglądach na temat grzechu, uczynków, łaski oraz miłosierdzia pisze z kolei bp Marian Niemiec, dochodząc do wniosku, że w wielu przypadkach biskup Rzymu burzy dotychczasowe nauczanie i myśli inaczej, reformacyjnie, po ewangelicku.  O ewangelickim rozumieniu miłosierdzia pisze też Marta Haratyk: Miłosierdzie od wielu wieków wypływa jak strumień źródlanej wody ze skały Bożych przykazań.

 

W rubryce Zbliżenia Łukasz Barański zaprasza na wakacyjną wyprawę szlakiem  ewangelickich warownych kościołów w rumuńskim Siedmiogrodzie, a o tym, jak w Sosnowcu promują 500 lat Reformacji pisze Piotr Sztwiertnia.

 

O Rembrandcie i jego stosunku do Boga opowiada ks. Karol Macura, autor świeżo wydanej książkiPatrzeć dostrzec, zrozumieć. O ewangelickiej wrażliwości na sztukę, a o problemach współczesności piszą stali felietoniści:Henryk Dominik, Bogdan Zeler, ks. Marek Jerzy Uglorz i ks. Piotr Gaś. Ponadto kolejne zdjęcia tegorocznych konfirmantów i dokończenie biblijnego opowiadania Utrapieniec Marii Wójtowicz.

 

Zachęcamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN. Przypominamy, że w parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.