english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jest ugoda w sprawie kościoła w Miechowicach

Będzie remont zniszczonego kościoła

29.09.2012

27 września w Sądzie Okręgowym w Katowicach podpisana została ugoda sądowa w sprawie zniszczonego szkodami górniczymi kościoła parafialnego w Miechowicach. W przyjętej ugodzie Kompania Węglowa przyznaje się do spowodowania zniszczeń kościoła. Ugoda określa również sposób oraz termin naprawy.


Jest ugoda w sprawie kościoła w Miechowicach

W chwili obecnej z powództwa parafii w Miechowicach przed sądem okregowym toczy się pięć innych spraw o uznanie szkód górniczych. W przygotowaniu sąd wa kolejne wnioski. Warto zaznaczyć, że parafia w Miechowicach znajduje się w rejonie czynnej eksploatacji górniczej. W ciągu ostatnich czterech lat pod parafią przeszły trzy eksploatacje w systemie "na zawał". Taki sposób wybierania węgla spowodował uszkodzenie wszystkich obiektów parafialnych, zniszczone jest ogrodzenie oraz kanalizacja.

 

Największym problemem jest wychylenie obiektów oraz gwałtowne osiadanie terenu. Różnica poziomu w budynku Domu Opieki wynosi 210 cm na długości 80 m. Zgodnie z pomiarami prowadzonymi na zlecenie Instytutu Techniki Budowlanej w dniach od 20 marca do 13 lipca 2012 r. teren parafii osiadło 94 cm.

 

Wstępna wycena szkód sięga 15 mln złotych. Dzisiejsza ugoda sądowa daje nadzieję na szybsze zamknięcie pozostałych procesów.

 

Jednak rozpoczęcie prac może nastąpić dopiero po pierwszym półroczu 2013 r, gdy ustaną wpływy bezpośrednie. Obecnie na bieżąco prowadzone są prace zabezpieczające. Koszt tych prac od 1 stycznia 2012 r wyniósł 587 tys zł.