english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz 500 lat Reformacji w parafii w Piszu

Podsumowanie Roku Jubileuszowego

10.12.2017

Parafia Ewangelicko - Augsburska w Piszu podsumowała Rok Jubileuszowy 500 lat Reformacji.


Jubileusz 500 lat Reformacji w parafii w Piszu

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Piszu hucznie obchodziła Rok Jubileuszowy 500 lat Reformacji. Łącznie odbyło się jedenaście różnych wydarzeń, spotkań, nabożeństw, koncertów. Wszystkie zorganizowane wydarzenia miały na celu ukazanie różnorodnej tradycji i zwyczajów polskich luteran. Nie było naszym zadaniem jedynie odniesienie do historii, wydarzeń związanych z osobą i dorobkiem Marcina Lutra, ale również staraliśmy się ukazać jak dzisiaj Reformacja działa we współczesnym nam Świecie. Wychodząc z refleksji historycznej i teologicznej spoglądaliśmy na dzisiaj i jutro naszego Kościoła oraz naszej parafii.

W ramach jubileuszu rozmawialiśmy na temat Gromadkarzy Mazurskich podczas spotkania pt. „Gdy chłop księdza poucza” prowadzonego przez ks. Dawida Banacha z Suwałk. Kolejne spotkanie tematyczne odbyło się pt. „Zarys etyki ewangelickiej”, które poprowadził dr Jerzy Sojka. Ponadto przeprowadziliśmy pięć koncertów poświęconych jubileuszowi m.in. Bachowski Koncert Organowy w wykonaniu p. Magdaleny Lewoc, koncert Kwartetu Smyczkowego w wykonaniu Cameraty z Warszawy, koncert zespołu Cithara Sanctorum z Poznania, koncert puzonistów z Hamburga. Muzyczne wydarzenia uwieńczył reformacyjny koncert Beaty Bednarz wraz z zespołem.

W ramach obchodów jubileuszowych również wielokrotnie spotykaliśmy się na modlitwie, aby Bogu podziękować za odnowę Kościoła. Odbyły uroczyste nabożeństwa w Święto Parafialne połączone z Jubileuszem Konfirmacji oraz uroczyste nabożeństwo dziękczynne w rocznicę 500 lat Reformacji 31 października 2017 r.

W 2017 roku w kościele ewangelickim w Wejsunach po raz pierwszy odbyła się Noc Muzeów połączona z projekcją filmu „Pleban”, zostały otwarte wystawy starodruków oraz zabytkowych naczyń liturgicznych oraz wystawa miniatur wszystkich dawnych kościołów ewangelickich Powiatu Piskiego.
Obchody jubileuszowe nie udałyby się gdyby nie wsparcie partnerów oraz sponsorów. Pomoc otrzymaliśmy z: Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Powiatu Piskiego, Gminy Pisz, Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu oraz Piskiego Domu Kultury. Łącznie udało się pozyskać 32 000,00 zł dotacji, zaś parafia ewangelicka w Piszu dołożyła blisko 15 000,00 wkładu własnego w realizowane projekty.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli obchody Roku Jubileuszowego w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Piszu. Dziękujemy wszystkim partnerom, współorganizatorom, osobom zaangażowanym w należytą realizację wydarzeń.