english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz 625 lat kościoła w Pasymiu

Świętowano jubileusz jednego z najstarszych kościołów ewangelickich w Polsce

07.08.2016

W dniach 6 i 7 sierpnia 2016, parafia w Pasymiu na Mazurach obchodziła jubileusz 625-lecia kościoła. W obchodach brali udział licznie zgromadzeni dawni i obecni parafianie. Gościem uroczystości był zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.


Jubileusz 625 lat kościoła w Pasymiu

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę wykładem bp. Rudolfa Bażanowskiego na temat trudnej historii mazurskich ewangelików w latach powojennych.

Wieczorem w sobotę, w ramach XIX Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej słuchacze mieli okazję wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu prof. Oskar Gottlieb Blarra (Niemcy) oraz Klaudii Twardzik (Polska)

W niedzielnym nabożeństwie, na którym kazanie wygłosił gość z Afryki, namibijski biskup Ernst Gamxamub, uczestniczyli duchowni i wierni, przedstawiciele władz samorządowych, goście ekumeniczni oraz konsul generalny Niemiec z konsulatu w Gdańsku. Następnie wszyscy mieli możliwość wziąć udział w pikniku parafialnym.

Pierwszy kościół na terenie Pasymia wzniesiony został niedługo po założeniu wsi kościelnej Henrykowo. Około 1350 roku położono kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, którą zakończono w 1391 r. Świątynia miała charakter obronny. 

Od czasu Reformacji jest to kościół ewangelicki. Wnętrze kościoła związane z historią miasta i jego mieszkańcami należy do najcenniejszych w regionie. Elementarni wyposażenia są: późno manierystyczny ołtarz wykonany w 1673 r., polichromowany i wyzłocony w 1714 r., ambona z 1680 r., prospekt organowy z 1705 r. oraz ławy gotyckie z XV w. i manierystyczne z XVII w (te usytuowane pomiędzy ołtarzem a amboną charakteryzują się obustronnością i przypominają siedziska w starych tramwajach).

Innym niezwykłym elementem jest wisząca w środku kościoła rzeźba głowy jelenia z 1608 roku. Ma ona przypominać wydarzenie związane z epidemią cholery. Zebrani w kościele ludzie zobaczyli przechodzącego przez miasto olbrzymiego jelenia i uznali, że to oznacza koniec nieszczęść co okazało się prawdą. Legenda głosi, że każdy kto stanie w bezruchu pod rzeźbą otrzyma pomoc w rozwiązywaniu swoich problemów.

Od 1988 roku duszpasterzem w Pasymiu, Dźwierzutach i Jedwabnie jest ks. Witold Twardzik.