english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz kościoła Lutra w Chorzowie

W Chorzowie świętowano jubileusz 120. rocznicy poświęcenia kościoła Marcina Lutra

09.09.2018

W Chorzowie uroczyście dziękowano za 120. rocznicę poświęcenia ewangelickiego kościoła Marcina Lutra.


Jubileusz kościoła Lutra w Chorzowie

W nabożeństwie brali udział duchowni, wierni miejscowej i sąsiednich parafii oraz przedstawiciele władz samorządowych. Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła, bp Jerzy Samiec. Uroczystość uświetniły pieśni wykonane przez  parafialny chór Cantate.
 
Nabożeństwa dla chorzowskich ewangelików odbywają się w dwóch kościołach: Marcina Lutra i Elżbiety. Są one oddalone od siebie o niewiele ponad kilometr.

Parafia w Chorzowie prowadzi szeroką działalność edukacyjną, diakonijną i ewangelizacyjną taką jak: otwarte półkolonie z językiem angielskim, praca wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, cotygodniowe spotkania biblijne, modlitewne, młodzieżowe i dla kobiet. Działa także parafialny chór Cantate. 

Od roku 2007 proboszczem parafii jest ks. Bogusław Cichy.

Starszy kościół - imienia Elżbiety Ludwiki Wittelsbach, księżniczki bawarskiej i królowej Prus, znanej z działalności charytatywnej - wybudowano w latach 1840-1844, na wzór kościołów alpejskich. Jest on najstarszym kościołem Chorzowa zwanego dawniej Królewską Hutą.

Od początku istnienia Królewskiej Huty ewangelicy odgrywali ważną rolę w mieście. Byli burmistrzami, lekarzami, mistrzami i inżynierami w fabrykach. Na początku XX wieku ewangelicy stanowili około 20 procent mieszkańców miasta.

Na początku XIX stulecia, ewangelickie nabożeństwa odprawiano w sali posiedzeń, mieszczącej się w zabudowaniach huty. W 1825 roku księża: ewangelicki i katolicki poświęcili wspólnie pierwszy w okolicy cmentarz, przeznaczony dla zmarłych obydwu wyznań. Po piętnastu latach przyszedł czas na wzniesienie na terenie cmentarza świątyni.

Projekt wykonał architekt August Soller. Dzięki wsparciu króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV Hohenzollerna, pierwszy kościół ewangelicki w Królewskiej Hucie poświęcono 13 listopada 1844 roku. Nadano mu imię Elżbiety, królewskiej małżonki.

W drugiej połowie XIX wieku parafia chorzowska ciągle powiększała się, a dotychczasowy kościół Elżbiety nie mógł już wszystkich pomieścić. Wkrótce rozpoczęto budowę drugiego kościoła w centrum miasta. Poświęcenie odbyło się w dniu urodzin ks. dra Marcina Lutra - 10 listopada 1898 roku - którego imię nadano świątyni.

zdjęcia: galeria fotografii

Obecnie kościół Marcina Lutra jest głównym kościołem parafialnym.