english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz ks. Alfreda Biety

W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach

13.10.2020

4 październik w katowickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji  55-lecia służby duszpasterskiej ks. Alfreda Biety, duchownego, który przez kilkadziesiąt lat służył w Wielkiej Brytanii w Polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim na Obczyźnie. 


Jubileusz ks. Alfreda Biety

Ks. Alfred Bieta z urodzenia Bielszczanin,  był ordynowany  3 października 1965 r. w Jaworzu przez ówczesnego biskupa Kościoła – ks. Andrzeja Wantułę. Po wikariacie odbytym w Zabrzu pod opieką ks. Alfreda Hauptmana (1909-1985), wyjechał do Anglii, aby pracować wśród polskojęzycznych wiernych w parafii londyńskiej. W latach 90. XX w. ks. Bieta powrócił do Polski pozostając do końca swojej duszpasterskiej aktywności na stanowisku proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Świętochłowicach. Jubilat również w czasie zasłużonego odpoczynku udzielał się w życiu parafialnym w parafiach górnośląskich, w tym m.in. jako członek Rady Parafialnej w Katowicach, a także na tle innych form działalności kościelnej w diecezji katowickiej.

W jubileuszowym nabożeństwie uczestniczyli katowiccy parafianie, członkowie Rady Parafialnej oraz przyjaciele ks. Biety. Nabożeństwo odprawił ks. Zbigniew Obracaj, a uświetnił swoim śpiewem katowicki chór parafialny „Largo Cantabile”. Na zakończenie  słowa podziękowania za pełną poświęcenia służbę oraz wyrazy uznania przekazał Jubilatowi proboszcz katowicki biskup Marian Niemiec. Głos zabrał również obchodzący swoją rocznicę Duszpasterz dzieląc się z uczestnikami nabożeństwa refleksjami na temat swojej służby, czasu odpoczynku po trudach i radościach służby, doświadczeniami, jakie niosła ze sobą posługa w kraju i poza jego granicami. Przed katowickim ołtarzem ks. Bieta dziękował Bogu za kilkadziesiąt lat swojej służby przekazując swoją wdzięczność za możliwość uczczenia tego granicznego momentu w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Jubilat poinformował ponadto zebranych o swojej nowej publikacji. Z okazji jubileuszu 55-lecia jego służby wydana została książka zatytułowana „Blaski i cienie służby w Kościele – wspomnienia” (Bielsko-Biała 2020). Publikacja w sposób szczególny zwieńczyła ten  czas refleksji i podsumowań w życiu Jubilata.

Po nabożeństwie odbył się uroczysty obiad w gronie członków Rady Parafialnej, katowickich duszpasterzy oraz przyjaciół ks. Biety. Biskup Marian Niemiec podkreślił, że katowicka społeczność parafialna ze swojej strony jest wdzięczna Jubilatowi za jego aktywność, służbę, duchowe wsparcie ciesząc się  z możliwości wspólnego świętowania 55-lecia posługi.

Jubilat otrzymał również list gratulacyjny przesłany przez Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią uroczystość wraz z nabożeństwem odbyła się w niewielkim gronie katowickich parafian oraz przybyłych gości. 

 

tekst: Aneta M. Sokół
zdjęcia: dk. Dorota Obracaj