english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz najstarszego kościoła Chorzowa

Kościół królowej Elżbiety ma 170 lat

26.09.2014

W niedzielę 14 września 2014 roku uroczyście dziękowano za 170. rocznicę poświęcenia ewangelickiego kościoła Elżbiety w Chorzowie. W nabożeństwie uczestniczył bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła.


Jubileusz najstarszego kościoła Chorzowa

W nabożeństwie uczestniczyli wierni miejscowej i sąsiednich parafii, przedstawiciele władz samorządowych oraz liczne grono gości ekumenicznych. Na uroczystości do chorzowskiej świątyni przybył zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, który wygłosił kazanie. Uroczystość uświetniły pieśni wykonane przez  parafialny chór Cantate.
 
Nabożeństwa dla chorzowskich ewangelików odbywają się w dwóch kościołach: Marcina Lutra i Elżbiety. Są one oddalone od siebie o niewiele ponad kilometr.

Parafia w Chorzowie prowadzi szeroką działalność edukacyjną, diakonijną i ewangelizacyjną taką jak otwarte półkolonie z językiem angielskim, praca wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, cotygodniowe spotkania biblijne, modlitewne, młodzieżowe i dla kobiet. Działa także zespół młodzieżowy Falstart i parafialny chór Cantate. 
 
Od roku 2007 proboszczem parafii jest ks. Bogusław Cichy.
 
Starszy kościół - imienia Elżbiety Ludwiki Wittelsbach, księżniczki bawarskiej i królowej Prus, znanej z działalności charytatywnej - wybudowano w latach 1840-1844, na wzór kościołów alpejskich. Jest on najstarszym kościołem Chorzowa zwanego dawniej Królewską Hutą.

Od początku istnienia Królewskiej Huty ewangelicy odgrywali ważną rolę w mieście. Byli burmistrzami, lekarzami, mistrzami i inżynierami w fabrykach. Na początku XX wieku ewangelicy stanowili około 20 procent mieszkańców miasta.

Na początku XIX stulecia, ewangelickie nabożeństwa odprawiano w sali posiedzeń, mieszczącej się w zabudowaniach huty. W 1825 roku księża: ewangelicki i katolicki poświęcili wspólnie pierwszy w okolicy cmentarz, przeznaczony dla zmarłych obydwu wyznań. Po piętnastu latach przyszedł czas na wzniesienie na terenie cmentarza świątyni.

Projekt wykonał architekt August Soller. Dzięki wsparciu króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV Hohenzollerna, pierwszy kościół ewangelicki w Królewskiej Hucie poświęcono 13 listopada 1844 roku. Nadano mu imię Elżbiety, królewskiej małżonki.

W drugiej połowie XIX wieku parafia chorzowska ciągle powiększała się, a dotychczasowy kościół Elżbiety nie mógł już wszystkich pomieścić. Wkrótce rozpoczęto budowę drugiego kościoła w centrum miasta. Poświęcenie odbyło się w dniu urodzin ks. dra Marcina Lutra - 10 listopada 1898 roku - którego imię nadano świątyni. Obecnie kościół Marcina Lutra jest głównym kościołem parafialnym.

 

BIK
więcej: chorzow.luteranie.pl
zdjęcia: galeria fotografii