english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz nestora

90 lat ks. Alfreda Figaszewskiego

14.11.2014

W niedzielę, 9 listopada 2014 roku, w kościele ewangelickim w Gliwicach odbyło się dziękczynne nabożeństwo połączone z jubileuszem 90 lat urodzin ks. Alfreda Figaszewskiego - emerytowanego proboszcza gliwickiej i pyskowickiej parafii.


Jubileusz nestora

W uroczystym nabożeństwie wzięli udział wierni i duchowni oraz rodzina i przyjaciele jubilata. Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.

 

W słowie skierowanym do zgromadzonych Jubilat dziękował Bogu za opiekę i prowadzenie. Szczególne podziękowania złożył na ręce pastorostwa Jadwigi i Jana Badurów za przygotowanie pozycji książkowej o swoim ojcu - ks. Alfredzie Hugonie Figaszewskim.

 

Uczestnicy życzyli Księdzu Jubilatowi Bożego Błogosławieństwa, wiele sił i zdrowia na kolejne lata życia, dziękując jednocześnie Panu Bogu za te wszystkie lata głoszenia Dobrej Nowiny i opiekę duszpasterską, jaką otaczał całą gliwicką i pyskowicką parafię.

 

 ***

 

Ks. Alfred Figaszewski urodził się 8 listopada 1924 roku w Warszawie w rodzinie pastorskiej. Jego matką była Maria z Chałasińskich, a ojcem ks. Alfred Hugon Figaszewski, prefekt gimnazjalny w Katowicach, a później kapelan wojskowy w Brześciu nad Bugiem.

 

Naukę rozpoczął w 1931 roku w Katowicach w szkole ewangelickiej. Od 1939 roku uczył się w Warszawie w Ewangelickim Gimnazjum im. M. Reja. W latach 1940-1944 naukę zdobywał na tajnych kompletach nauczania, gdzie w roku 1944 uzyskał świadectwo dojrzałości. Jego ojciec zmarł w 1939 roku. W czasie wojny w latach 1939 -1945, młody wówczas chłopiec, walczył o przetrwanie ciężkiego okresu okupacji hitlerowskiej, zamieszkując wraz z matką i siostrą u dziadków w podwarszawskiej miejscowości Radość.

 

W roku 1944 powołany został do Wojska Polskiego i skierowany do szkoły podoficerskiej we Włodawie. Następnie uczestniczył w kampanii wojennej w stopniu plutonowego w 1. Dywizji Wojska Polskiego, w 6. Pułku Artylerii Lekkiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych w walkach o Łabę.

W roku 1945 podjął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1951 roku. Ordynowany dnia 20 stycznia 1952 roku w Warszawie w kościele reformowanym na Lesznie, początkowo pracował w Kętrzynie na Mazurach.

 

Od 1 lipca 1952 roku sprawował opiekę duszpasterską w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gliwicach, której pozostał wierny po dzień dzisiejszy. Po czterdziestu latach czynnej służby - w roku 1992 przeszedł na emeryturę.

 

Ks. Alfred Figaszewski jest obecnie najstarszym duchownym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Również jego wnuk - ks. Wojciech Płoszek jest duchownym ewangelickim.

 

BIK

zdjęcia: www.ewangelicy.gliwice.pl