english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kiedy i po co jestem szczęśliwy?

Rekolekcje pasyjne z Centrum Misji i Ewangelizacji

02.03.2014

Już piątego marca ponad 140 uczniów z Ustronia weźmie udział w rekolekcjach pasyjnych przygotowanych przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) oraz studentów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Lista miejsc, w których odbędą się rekolekcje jest długa, od Bładnic na Śląsku Cieszyńskim po Chorzów na Górnym Śląsku, od Lasowic na Opolszczyźnie po Wisłę Malinkę w Beskidzie Śląskim.


Kiedy i po co jestem szczęśliwy?

Tematyka rekolekcji, opracowana przez Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży CME, nawiązuje do tegorocznego hasła biblijnego, zaczerpniętego z Psalmu 73: „Lecz moim szczęściem być blisko Boga. Pokładam w Panu, w Bogu nadzieję moją, aby opowiadać o wszystkich dziełach twoich.” (Ps 73, 28) . Cytat podzielono na trzy części: „Lecz moim szczęściem być blisko Boga”, „Pokładam w Panu, w Bogu nadzieję moją” i „aby opowiadać o wszystkich dziełach twoich”.– Te fragmenty są punktem wyjścia do poszczególnych spotkań rekolekcyjnych dla młodzieży, a także dla dzieci – wyjaśnia Katarzyna Wesner-Macura, kierownik Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży CME.Pierwszego dnia rekolekcji uczestnicy skoncentrują się na pojęciu szczęścia, w jaki sposób doświadczają go we własnym życiu. Pomogą w tym takie zdania do uzupełnienia, jak: Szczęście jest…; Czuję szczęście, gdy…; Jestem szczęśliwy/a gdy nie mam… Pojawi się również pytanie czy szczęście zawsze idzie w parze z radością. Będzie czas na odszukanie fragmentów biblijnych dotyczących szczęścia. Drugi dzień rekolekcji pozwoli na zastanowienie się nad słownym przeciwieństwem „beznadziei”, „pesymizmu” i „zwątpienia”. Ostatnie zagadnienie podczas tegorocznych rekolekcji pasyjnych to Boże dzieła w otaczającym nas świecie połączone z wysłuchaniem świadectw – historii inspirujących do zmian we własnym życiu.


– Większość parafii zaprasza nas na trzy dni do trzech grup wiekowych. Żeby odpowiedzieć na tak duże zapotrzebowanie w prowadzeniu rekolekcji wspomogą nas pracownicy innych działów Centrum Misji i Ewangelizacji, wolontariusze i studenci Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – dodaje Katarzyna Wesner-Macura.Lista miejsc, w których odbędą się rekolekcje jest TU.