english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kobiety i Reformacja

Projekty o roli kobiet w Reformacji

18.06.2014

Niemal każdy ewangelik i ewangeliczka z łatwością rozpozna twarze reformatorów takich jak: Marcin Luter, Jan Kalwin, Filip Melanchton. Są i tacy, którym doskonale znana jest twarz Katarzyny von Bora, żony Lutra. Jednak zapytani o inne postacie, szczególnie kobiety, stajemy przed dylematem kim były i czego dokonały? Czy w ogóle kobiety angażowały się w działalność reformacyjną?


Kobiety i Reformacja

W związku z obchodami 500-lecia Reformacji dwie organizacje niemieckie, Evangelische Frauen in Deutschland oraz Konvent Evangelischer Theologinnen, zainicjowały projekt „Kobiety i dekada reformacji” (Frauen und Reformationsdekade), którego celem jest:

 

- gromadzenie informacji na temat kobiet zaangażowanych w działalność reformacyjną od reformacji do czasów współczesnych w nawiązaniu do zasady Ecclesia reformata, semper reformanda;

- stworzenie możliwości dostrzeżenia aktywności kobiet i mężczyzn oraz ich zaangażowania w ciągle trwającą reformację, nagłośnienie tej działalności reformacyjnej w mediach;

- podkreślenie znaczenia powszechnego kapłaństwa wiernych i dzielenie się dziedzictwem reformacji w kontekście sprawiedliwości płci.

 

Elementami projektu są strona internetowa, działalność medialna i konferencja w roku 2015. Obecnie najszerzej rozwijana jest działalność związana ze stroną internetową KOBIETY I REFORMACJA, na której zgromadzono aktualnie 180 biogramów kobiet, głównie z terenu Niemiec. Biogramy tworzą osoby zaangażowane w badania nad historią reformacji oraz teolodzy i teolożki. Każdy z biogramów poszerzony jest o materiały takie jak: zdjęcia, publikacje, bibliografia.

 

Znaczące jest to, że pomysłodawczynie projektu nie myślały tylko o stworzeniu spisu zaangażowanych kobiet, ale podkreślają, że w każdym z biogramów umieszczony jest tzw. „impuls reformacyjny”, który ukazuje konkretne działania, które podjęła dana kobieta w kontekście Reformacji. Strona pozwala również na indywidualne odbycie wirtualnej reformacyjnej podróży w towarzystwie jednej z bohaterek Reformacji, a przez to wskazanie na własne doświadczenie i zaangażowanie reformacyjne.

Koordynatorka projektu, dr Kristina Dronsch zapewnia, że strona będzie poszerzana o kolejne biogramy kobiet z Europy. W tym momencie umieszczony jest na niej biogram jednej reformatorki z Polski – Katarzyny Sydonii – autorstwa diakon Aleksandry Błahut-Kowalczyk. Nad podobnym projektem, ale obejmującym biogramy z całego świata pracuje Światowa Federacja Luterańska.

 

luter2017.pl

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska