english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kobiety i Reformacja w Ostródzie

Wystawa w ostródzkim ratuszu

08.05.2018

Otwarcie wystawy "Kobiety i Reformacja" w ramach 5 Dni Gizewiusza w Ostródzie.


Kobiety i Reformacja w Ostródzie

Od poniedziałku 7 maja, w ostródzkim ratuszu, można oglądać wystawę "Kobiety i Reformacja w kontekście europejskim". Wystawa jest częścią "5 Dni Gizewiusza w Ostródzie."

Pierwszym z odwiedzających wystawę był gospodarz miejsca, Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. Już dziś zapraszamy również na prelekcję, podsumowującą wystawę, dr Małgorzaty Grzywacz, która odbędzie się we wtorek 22 maja w czytelni Biblioteki Miejskiej na zamku w Ostródzie o godz. 18.00.

Opis wystawy: Dziejów Reformacji, rozumianej jako dzieło chrześcijańskiej odnowy, nie da się rozpatrywać bez ukazania aktywnej roli kobiet w tym procesie. Wystawa, pt. "Kobiety i Reformacja w kontekście europejskim" została opracowana przez dr Małgorzatę Grzywacz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Poznaniu.

Składa się z 15 roll-upów o treści popularno-naukowej i przybliża ciekawe, znane i nieznane kobiety XVI i XVII w., które podjęły wyzwanie i z odwagą, czasem narażeniem życia, odpowiedziały na przesłanie Ewangelii, słyszalne z Pragi, Wittenbergi, Genewy czy Zurychu.

Bohaterki tej opowieści pochodzą z różnych krajów Europy i stanowią przykład kobiet niezwykłych, wytrwałych w działaniu. Wstawę oglądano już w Poznaniu, Wiśle, Warszawie, Kielcach, Radomiu, Koszalinie, Szczecinku.

Wystawę można oczywiście oglądać za darmo na parterze Urzędu Miasta do 22 maja.