english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Koło Pań reaktywowane

W Krakowie panie postanowiły się na nowo zorganizować

24.04.2015

W dniu 19 kwietnia 2015 roku miało miejsce inauguracyjne spotkanie reaktywowanego po ponad 60- latach z inicjatywy parafianki krakowskiego zboru i redaktorki naczelnej miesięcznika parafialnego "Ewangelicy w Krakowie" Iwony Parzniewskiej, Koła Pań krakowskiej parafii ewangelicko -augsburskiej.


Koło Pań reaktywowane

Liczba "13" okazała się szczęśliwa, tyle bowiem uczestniczek przybyło po nabożeństwie głównym, ok godz. 11.30 do siedziby Diakonii parafialnej. Przy kawie i ciastach toczyła się ożywiona rozmowa. Ks. proboszcz dr Roman Pracki, honorowy gość spotkania wygłosił ciekawy mini-wykład na temat języka Biblii, którego motywem przewodnim była starotestamentowa pieśń Debory. Wykład ilustrował ciekawy pokaz slajdów.


W  trakcie tego pierwszego roboczego spotkania zapoznano się z krótkim rysem historycznym na temat Ewangelickiego Stowarzyszenia Pań krakowskiej parafii, które zawiązane było już w 1902 roku! Wysłuchano informacji o działalności Heleny z Mauriziów Gebhardt'owej - wieloletniej przewodniczącej krakowskiego Stowarzyszenia, której postać przedstawiła, "nieobecna cieleśnie, lecz kibicująca duchowo" Agnieszka Godfrejów -Tarnogórska. Zebrane panie nakresliły również schematyczny zakres obszarów, którymi koło, a później formalnie reaktywowane prawnie stowarzyszenie, powinno się zająć. Wśród nich uznano za priorytetowe: akcje dobroczynne i charytatywne w postaci zbiórek pieniężnych, loterii fantowych, pikników dobroczynnych na rzecz seniorów, dzieci i młodzieży z gorzej uposażonych rodzin; organizowanie z okazji świąt dla tych samych adresatów - tzw. koszyków świątecznych (obok istniejącej akcji paczek) oraz zorganizowanie w krakowskiej parafii banku żywności. Bowiem ludzka bieda jest cicha, wstydliwa, lecz bardzo dolegliwa i upokarzająca.  
 
Ustalono, że spotkania Koła Pań odbywać się będą w każdy II piątek miesiąca. Najbliższe zaplanowano na 8 maja, godz.18, w Diakonii Parafialnej.