english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Koncert organowy w Jastrzębiu Zdroju

Festiwal organowy w kościele Jezusowym

27.09.2015

27 września, o godz. 18.00, w ramach X Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej  w Jastrzębiu - Zdroju, odbędzie się koncert organisty Krzysztofa Lukasa.


Koncert organowy w Jastrzębiu Zdroju

Krzysztof Lukas / organy / jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. J. Gembalskiego. Jako stypendysta m.in. Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), kontynuował studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów prof. J. Laukvika. Swoją edukację uzupełniał też na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. Szczególne znaczenie miały dla niego spotkania z Tonem Koopmanem i Guy Bovetem. U tych artystów odbywał też studia prywatne.
 
 
W latach 2004-2006 studiował także teologię na uniwersytecie w Tybindze. W roku 1997 zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi. Ponadto jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i w Rosji. Jest m.in. zdobywcą pierwszych nagród na konukrsie organowym Nicolas de Grigny w Bitche we Francji w 2001 r. , na międzynarodowym konkursie organowym w Rzymie oraz drugiej nagrody ex aequo na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie w tym samym roku.
 
 
Występował dotychczas w kilkunastu krajach europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji. W 2008 r. ukazała się jego pierwsza płyta nagrana na organach Paula Berschdorfa w Wodzisławiu Śląskim.
 
Prowadzi kursy i seminaria dotyczące interpretacji muzyki organowej w Europie oraz w Azji. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na podstawie rozprawy doktorskiej traktującej o aspektach tempa rubato w muzyce organowej otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej.
 
W programie koncertu utwory: Felixa Mendelssohna-Bartholdy , Johanna Sebastiana Bacha,
Mieczysława Surzyńskiego, Louisa Vierne.
 
Koncert został zorganizowany przy pomocy środków budżetowych miasta Jastrzębie - Zdrój.