english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konferencja Kobiet w Diecezji Cieszyńskiej

Spotkanie w parafii w Bładnicach

16.04.2016

W sobotę, 16 kwietnia 2016 r. w Parafii E-A w Bładnicach odbyła się Diecezjalna Konferencja Kobiet Diecezji Cieszyńskiej. 


Konferencja Kobiet w Diecezji Cieszyńskiej

Na konferencję przybyło 55 delegatek Kół Pań z następujących parafii: Bładnic, Cieszyna, Cisownicy, Drogomyśla, Dzięgielowa, Goleszowa, Jaworza, Skoczowa, Ustronia, Wisły –Centrum, Wisły – Głębiec oraz delegatka SCEAV z Czeskiego Cieszyna,  pani Aniela Jurcso.

Po przywitaniu zebranych przez ks. Marcina Markuzela diecezjalne spotkanie rozpoczął w kościele występ zespołu dziecięcego z Bładnic „Serduszka” pod kierunkiem p. Elżbiety Śliwki.  

Bożym Słowem dzieliła się Przełożona Diakonatu Eben-Ezer, s. Ewa Cieślar. W salce referat pt: „Matka Ewa – kobieta Kościoła” wygłosiła dk. A. Błahut-Kowalczyk. Warte zapamiętania jest to, co kobieta, która do dziś ma wpływ na działanie  Kościoła, instytucji opiekuńczych i państwowych, Matka Ewa,  przekazuje potomnym w swoim testamencie: „W pierwszym rzędzie leży mi na sercu, by Ostoja Pokoju była całkowicie pod władzą naszego Pana, Jezusa Chrystusa. (…) Po drugie, aby zawsze miała otwarte drzwi i serca dla wszelkiej ludzkiej niedoli, aby każdy, kto jest w potrzebie, znajdował tu radę, pomoc i pociechę. (…) Im bardziej opuszczone, nieszczęśliwe jest jakieś stworzenie ludzkie, tym większe ma prawo do miłości i prawo do przyjęcia. (…) Nigdy nie może tu zabraknąć wielkodusznej uczynności. (…). Bezinteresowna i nieegoistyczna miłość ma być praktykowana w Ostoi Pokoju i na całym obszarze jej działalności”.

Na zakończenie wykładu zostało postawione przybyłym kobietom, zaangażowanym w życie Kościoła, oddanym  Jezusowi Chrystusowi, pytanie: Co Tobie i mnie leży na sercu? Rozważając odpowiedź w sercu, delegatki usłyszały świadectwa pani Urszuli Sikory i s. Aliny Ciosk o powojennych losach diakonatu i Tygodniach Ewangelizacyjnych organizowanych w Miechowicach w latach 1950-57. Emisja filmu „Szlakiem Matki Ewy” zachęciła większość zebranych do odwiedzenia Miechowic.
 
Pani Anna Wantulok prowadziła całość spotkania, które zostało wzbogacone dodatkowo przez serdeczne przyjęcie, gościnność miejscowego Koła Pań, smaczny poczęstunek i wzajemne dzielenie się doświadczeniami ze służby kobiet. Na pamiątkę każda z uczestniczek konferencji dostała od bładnickiego Koła Pań wykonaną na szydełku Różę Lutra!
 
tekst: abk