english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konferencja Młodych 2014

Cieszyn, Dom Narodowy

21.03.2014

Już po raz ósmy Parafia Ewangelicko – Augsburska w Dzięgielowie i działającej w niej aktywnie grupa młodzieżowa skupiona na portalu www.dlatego.org zorganizowała Konferencje Młodych. Tym razem odbyła się ona w sobotę, 15 marca.


Konferencja Młodych 2014

Jak w minionych latach konferencja odbyła się w gościnnym Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”  Tegoroczny temat został ujęty w haśle ”W budowie”. 

 

Sobotnie popołudnie sala w Domu Narodowym wypełniła się bardzo szybko przez 160-osobowa grupę młodzież, w większości z różnych parafii cieszyńskiej diecezji. Podczas rejestracji wszyscy zgłoszeni uczestnicy dostali identyfikatory i na pamiątkę okolicznościowy długopis.

 

Scenografia holu i sali przypominała nam, że jesteśmy na placu budowy naszego życia. Jako ludzie młodzi musimy budować na trzech płaszczyznach:

- budowanie życia na płaszczyźnie inwestowania w wykształcenie, zawód, realizację naszych marzeń i życiowych planów i ambicji

- budowanie naszego życia i relacji w małżeństwie, rodzinie

- budowanie poprzez nasze zaangażowanie i odpowiedzialność na moją parafię, Kościół, życie duchowe.

 

Wysłuchaliśmy trzech bardzo ciekawych wykładów:

 

- „Ty tu urządzisz!” - temat przedstawił nam Olek Macha, z wykształcenia architekt, z wyboru i pasji właściciel dużej firmy, biznesmen, a zarazem człowiek, który kocha Boga i Jego stawia na pierwszym miejscu we wszystkich planach swojego życia, firmy i rodziny

- ”Bądź bohaterem w swoim domu” - ten wykład przygotowało młode małżeństwo: Lucyna z wykształcenia psycholog i Tymoteusz Bujok, absolwent teologii ewangelickiej, obecnie na praktyce przedordynacyjnej. Temat opracowali wspólnie, ale o tym jak budować relacje małżeńskie, rodzinne i "być bohaterem w swoim domu" zgodnie z wolą Bożą przedstawił nam sam Tymek

- „Budujesz, remontujesz, porzucasz?” - ten ostatni temat przygotował ks. Leszek Czyż, proboszcz parafii w Wiśle Malince. Zachęcał on nas do zaangażowania się w życie duchowe swojej parafii. Wezwał, abyśmy nie szli na łatwiznę, rezygnowali albo porzucali swoje marzenia. Kościół nas młodych potrzebuje! Swój wykład oparł o przykład Nehemiasza, który pomimo trudności, zniechęcenia i przeciwności życia i ataków wrogów odbudował mury Jerozolimy.

 

Były oczywiście przerwy, czas na rozmowy, pytania oraz poczęstunek smacznymi wypiekami przyniesionymi przez młodzież z Dzięgielowa. Czekała na nas kawa, herbata, zimne napoje, a jak ktoś ciał coś zjeść „konkretnego”, to organizatorzy zadbali, aby wyjść na miasto i skorzystać z rabatu w lokalu gastronomicznym.

 

Szczególnym momentem konferencji był wieczorny koncert zespołu „Cześć” z parafii Wisła Malinka. Bóg podarował nam szczególny czas uwielbienia go w pieśniach, cudownej duchowej atmosferze i społeczności ! Słowem o budowaniu na pewnym fundamencie nasze życie czyli na Biblii mówił Filip Król.

 

 ***

 

Bardzo dziękujemy młodzieży z parafii w Dzięgielowie za trud organizacji konferencji i bardzo ciekawy i ważny temat oraz dobór wykładowców. Prosimy Boga, aby za rok pomógł parafii w Dzięgielowie zorganizować kolejną Konferencje Młodych, tak ważną i potrzebną jako azymut życia dla młodych w tym pogmatwanych dziś świecie.