english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konsultacje dotyczące uchodżców

Ekumeniczne spotkanie w Monachium

01.11.2015

“Jako chrześcijanie żywimy przekonanie, że w drugim człowieku rozpoznajemy samego Chrystusa (Mt 25), a wszyscy ludzie zostali stworzenia na obraz Boga (1 Mż 1, 26-27)”.


Konsultacje dotyczące uchodżców

29 października w Monachium, w rzymskokatolickim centrum konferencyjnym im. Kardynała Wendela, odbyły się  ekumeniczne konsultacje poświęcone kwestii uchodźców, które zorganizowała  Światowa Rada Kościołów i Ewangelicko-Luterański Kościół Bawarii. Spotkanie zgromadziło 35 biskupów oraz przedstawicieli organizacji charytatywnych i ekumenicznych z 20 krajów. Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci Kościołów anglikańskich, ewangelickich, prawosławnych oraz Kościoła rzymskokatolickiego.

 

Tematem konsultacji była dramatyczna sytuacja uchodźców na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dzielenia się informacjami zarówno z miejsc, z których uchodźcy pochodzą, jak i z krajów przez które się przemieszczają i do których ostatecznie docierają, by uzyskać azyl.

 

W oświadczeniu końcowym uczestnicy spotkania przypomnieli, że doświadczenie migracji i przekraczania granic jest doskonale znane w chrześcijaństwie: przed prześladowaniami uciekał Jezus z rodzicami, wcielenie Jezusa Chrystusa jest przekroczeniem granicy pomiędzy tym co ludzkie i boskie, a uchodźcy są również dziećmi Bożymi, stworzonymi na obraz i podobieństwo Boże. Zebrani potępili wszelkie przejawy wrogości, wzniecanie lęków i obojętność wobec osób potrzebujących pomocy. Podkreślili także, że w zaistniałym kryzysie nie ma szybkich i łatwych rozwiązań i zaapelowali do rządów o konstruktywną politykę zamierzającą do przywrócenia stabilności, pokoju z poszanowaniem ludzkiej godności. Zachęcające przesłanie popłynęło również do chrześcijan, Kościołów i organizacji chrześcijańskich, aby wspólnie niosły pomoc potrzebującym.

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentował ks. radca Piotr Gaś, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Warszawie.

 

Pełna treść komunikatu w jęz. ang. znajduje się na stronie Światowej Rady Kościołów.

żródło: www.oikoumene.org, www.ekumenizm.pl