english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościół Łaski w Poznaniu ma 10 lat

Jubileusz wielkopolskich luteran

26.09.2014

W dniach 20 i 21 września 2014 roku ewangelicy wielkopolscy uroczyście obchodzili jubileusz 10 lat poświęcenia kościoła Łaski Bożej oraz Centrum Parafialnego w Poznaniu. W uroczystościach wziął udział m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.


Kościół Łaski w Poznaniu ma 10 lat

Szczególnym wydarzeniem był Koncert Jubileuszowy "Solus Christus" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny pod dyrekcją Jean Claude Hauptmanna. W ewangelickim kościele Łaski Bożej zgromadził on liczne grono słuchaczy.
 
W programie znalazły się m.in. utwory autorstwa założyciela i patrona Zespołu "Śląsk" Stanisława Hadyny, który pochodził z Wisły.
 
Koncert "Solus Christus" rozpoczęły hymny "Gaude Mater" oraz "Warownym grodem". W dalszej kolejności można było wysłuchać najbardziej znanych i popularnych pieśni ewangelickich m.in.: "Toruj, Jezu, sam" czy "Ojcowski dom", a także pieśni w opracowaniu Stanisława Hadyny: "Wierzyć mnie, Panie, ucz", "Imię Jezus", oraz najbardziej wzruszającej: "Za rękę weź mnie, Panie".

Program został przygotowany z okazji przypadającego w roku 2017 jubileuszu 500 lat Reformacji.

W niedzielny poranek zostało odprawione nabożeństwo spowiednio-komunijne z udziałem zwierzchnika Kościoła bp Jerzego Samca, biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcina Hintza, duchownych oraz gości ekumenicznych. Obecni byli m.in. przedstawiciel Kościoła ewangelickiego z Hanoweru ks. Christoph Herbold, proboszcz parafii ewangelickiej w Lesznie ks. Waldemar Gabryś oraz przewodnicząca Gminy Żydowskiej Alicja Kobus. Nabożeństwo rozpoczęło się wspólną modlitwą Rady Parafialnej oraz duchownych przy grobie długoletniego proboszcza Parafii ks. seniora Tadeusza Raszyka.

 

Po nabożeństwie w Parku im. ks. Gustawa Manitiusa dokonano nasadzenia dębu w 90. rocznicę objęcia przez ks. seniora Gustawa Manitiusa funkcji proboszcza poznańskiej parafii ewangelickiej oraz w smutną, 75. rocznicę jego aresztowania i późniejszego stracenia w Forcie VII. Dąb pochodzi z hodowli poznańskiego parafianina Przemysława Szydlika.

 

Obchody zakończyły się wspólnym spotkaniem parafian i gości przy cieście i kawie.

 

***


Kościół Łaski Bożej w Poznaniu jest pierwszym kościołem ewangelickim od czasu II wojny światowej, w którym wierni mogą odprawiać nabożeństwa. Wcześniej, przez 57 lat w okresie 1946 - 2003, luteranie spotykali się na nabożeństwach w małej kaplicy, mieszczącej się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.

Po wojnie zabrano luteranom wszystkie osiem świątyń w mieście. Mimo intensywnych starań nie odzyskano żadnej z nich, a władze nie zgodziły się na budowę nowego kościoła.  

Przez te lata główną siedzibą parafii była kamienica Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Dzięki przemianom politycznym w kraju po 1990 roku i aktywności ówczesnego proboszcza parafii ks. Tadeusza Raszyka, udało się odzyskać teren dawnego cmentarza wokół kaplicy i wybudować nowy kościół wraz z ośrodkiem parafialnym.

Do parafii poznańskiej należą dwa filiały, w Gnieźnie i we Wrześni. W 1999 roku z parafii w Poznaniu erygowano nowo powstałą parafię w Pile, a w 2002 roku w Lesznie.
 
W parafii, oprócz nabożeństw, odbywają się godziny biblijne, szkółka niedzielna dla dzieci i nauczanie religii, zebrania młodzieżowe i seniorów, działa chór i stacja diakonijna, organizowane są koncerty muzyczne i wystawy plastyki współczesnej.

Istnieje też Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W Poznaniu mieści się siedziba redakcji ogólnopolskiego czasopisma "Słowo i Myśl".
 
Od 2013 roku proboszczem parafii jest ks. Marcin Kotas.

 

BIK, Anna Bisok-Boruta
Zdjęcia: Michał Jadwiszczok

   

Szersza relacja: http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=7605