english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościół opowiada życie

Wakacyjny numer kwartalnika Luteranin

04.07.2016

W ostatnią niedzielę czerwca ukazał się najnowszy numer ewangelickiego kwartalnika „Luteranin”. Redakcja po raz kolejny podejmuje tematykę związaną z Kościołem. 


Kościół opowiada życie

- Artykuły naszego kwartalnika nawiązują bezpośrednio do tematu roku 2016: „Rok Kościoła”. W perspektywie obchodów 500 lat Reformacji tematyka dotycząca Kościoła jest warta naszej refleksji. Kościół to temat dotyczący nas, wszak to my go współtworzymy i w jego „widzialnym” wymiarze jest taki, jacy my jesteśmy. Jak odbieram swój Kościół, co wnosi w moje życie, jakimi darami mnie ubogaca oraz jakie jest moje w nim miejsce? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć wobec postępującego zeświecczenia i krytyki Kościoła w ogóle oraz oferty religijnej odmiennej od Kościoła Jezusa Chrystusa. Powinniśmy ten temat na nowo przemyśleć - pisze w edytorialu ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle.  

 

Rozważanie przygotował tym razem ks. Leszek Czyż z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Malince. W tekście pt. „Gdy Bóg prowadzi inaczej” duchowny zastanawia się nad trudem chrześcijańskiego przechodzenia przez kryzysy.   

 
- Niestety, Boża wola względem naszego życia nie zawsze pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Nie zawsze rozumiemy to, co się z nami  w danej chwili dzieje. A jednak możemy być pewni, że Bóg ma wszystko w swojej kontroli, nawet jeśli nam siê wydaje inaczej. On ma wszystko w kontroli szczególnie wtedy, gdy nam wszystko wymyka się spod kontroli - przekonuje ks. Leszek Czyż.  
 
Tekstem otwierającym ten numer kwartalnika jest felieton ks. Łukasza Ostruszki, wikariusza wiślańskiej parafii, który opisuje kościół jako miejsce towarzyszące człowiekowi w różnych chwilach życia.  
 
- Wchodząc do kościoła, pomyślmy o historii naszej i historiach tysięcy innych ludzi, którzy w różnych momentach swojego życia przychodzili w to miejsce, zostawiając czasem łzy radości, a innym razem łzy wyciśnięte przez ciężkie doświadczenie. Przychodzili z różnymi myślami - chwaląc i uwielbiając Boga, błagając o przebaczenie, ale niejednokrotnie także po to, by spierać się z Bogiem - pisze ks. Łukasz Ostruszka. 
 
Wakacyjny numer „Luteranina” ma aż 74 strony, czyli znacznie więcej niż zwykle. Ks. Waldemar Szajthauer bierze na teologiczny warsztat dary łaski i opisuje, czym jest Słowo Boże. Dr Jerzy Sojka publikuje kolejną część analizy „Artykułów szmalkaldzkich”, a młodzież w swojej rubryce „Między nami” zastanawia się nad wiernością rozumianą jako owoc Ducha Świętego. Dr Rafał Wiencek w cyklu „Szlachetnie zdrowie” przestrzega przed niebezpiecznym latem.   
 
„Luteranin” jest kwartalnikiem parafii ewangelickich w Wiśle (Centrum, Czarne, Głębce, Jawornik i Malinka) oraz Istebnej. W skład redakcji wchodzą: ks. Waldemar Szajthauer, ks. Tadeusz Byrt, ks. Zdzisław Sztwiertnia, ks. Leszek Czyż, ks. Alfred Staniek, ks. Łukasz Ostruszka, ks. Marek Michalik, Katarzyna Cieślar, Lidia Czyż, Maria Szlaur-Bujok i Danuta Szczypka.            
 
Czasopismo można nabyć w kancelariach parafialnych lub w księgarni ap. Piotra w Wiśle.
     
„LUTERANIN” JEST JUŻ NA FACEBOOKU! 
  
 Lubisz to? Nasz kwartalnik ma już swoją stronę na portalu społecznościowym Facebook. Znajdź „Luteranina”, kliknij „lubię to” i zyskaj dostęp do ciekawych informacji.