english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościół Pokoju oficjalnie "Cudem Polski"

Plebiscyt National Geographic

17.10.2015

Świdnicki Kościół Pokoju, jedna z najbardziej charakterystycznych luterańskich budowli Polski zajął III miejsce w konkursie National Geographic.


Kościół Pokoju oficjalnie

Głosowanie w konkursie na 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez pismo podróżnicze National Geographic trwało ponad 2 miesiące. – Byłam zaskoczona, że zupełnie mi nieznani ludzie pisali o swoim poparciu i deklarowali, że głosują codziennie. Jeden z mieszkańców Świdnicy utworzył fanpage na portalu społecznościowym i codziennie zachęcał do wspierania naszej świątyni. Głosy płynęły też ze świata, ze Szwecji, ze Stanów Zjednoczonych. Dla nas to ogromna radość - podkreśla Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

 

Wszystkie nagrodzone zabytki były prezentowane na targach turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Podczas piątkowej gali dyplomy wręczała redaktor naczelna pisma Martyna Wojciechowska, zaznaczając, że obawiała się, czy V edycja konkursu będzie cieszyła się zainteresowaniem. Obawy były nieuzasadnione. Tysiące oddanych głosów, mobilizacja lokalnych społeczności są jednym z dowodów na niesłabnącą popularność wybierania cudów wśród pięknych, ale czasem zbyt mało znanych miejsc czy obiektów.

 

Jak podliczyła dziennikarka i podróżniczka, sam konkurs był znakomitą promocją zgłoszonych zabytków. Informacja o nich ukazała się w 1150 artykułach prasowych, 100 relacjach telewizyjnych i 150 audycjach radiowych, nie licząc tysięcy wzmianek w sieci. Wartość takiego „pakietu” oszacowano na milion złotych. Zwycięskie obiekty będą mogły używać tytułu „cudu Polski” do dalszej promocji.

 

Odbierając dyplom, Bożena Pytel wręczyła Martynie Wojciechowskiej „Christian Czepko. Podróż szwedzka” – pamiętnik świdniczanina, który w XVII wieku podróżował po Europie, zbierając datki na budowę Kościoła Pokoju w Świdnicy. – Historia naszej świątyni zaczęła się od podróży i tak oto historia zatoczyła krąg – podkreśliła Bożena Pytel.

 

Źródło: www.swidnica24.pl