english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościół Św. Trójcy Miejscem Chopina

Zaproszenie na koncert 1 marca

22.02.2016
Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie znalazł się na liście oficjalnych miejsc Chopinowskich Warszawy stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego „Warszawa Chopina” przygotowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim.

Kościół Św. Trójcy Miejscem Chopina

Kościół Świętej Trójcy umieszczono na stronie internetowej wirtualnego szlaku Chopinowskiego (pl.chopin.warsawtour.pl), a także w broszurze-spacerowniku (link).
 
Szlak Chopinowski obejmuje 20 miejsc w Warszawie związanych z Chopinem, a jednym z nich jest kościół Świętej Trójcy. To właśnie tutaj, w maju 1825 r., młody artysta zagrał koncert przed carem Aleksandrem I na eomelodikonie i w uznaniu za swój występ otrzymał od monarchy owiany legendą pierścień. Trudno dzisiaj stwierdzić czy pierścień przetrwał historyczne zawieruchy.

Fryderyk Chopin związany jest z kościołem ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy nie tylko z powodu pamiętnego koncertu. Chopin śpiewał również w chórze parafialnym, mimo iż sam nie był wyznania luterańskiego. Sześć lat temu podczas obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce, kościół Świętej Trójcy był miejscem częstych odwiedzin turystów z Polski i całego świata, którzy poznawali Warszawę podążając śladami Chopina.

Z okazji urodzin Fryderyka Chopina 1 marca (wtorek) o godz. 18:30 w kościele Świętej Trójcy odbędzie się koncert fortepianowy w wykonaniu Przemysława Lechowskiego. Koncert jest organizowany we współpracy z Towarzystwem Chopinowskim. Wstęp wolny!

źródło: www.trojca.waw.pl