english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościoły partnerskie podczas pandemii cz.5

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec

24.07.2020

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce utrzymuje partnerstwo z wieloma Kościołami na świecie. Ich przedstawiciele dzielą się swoimi doświadczeniami i sytuacją jaka nastała w Kościołach w związku z ogłoszeniem pandemii. W tym materiale można zapoznać się z informacjami z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec.


Kościoły partnerskie podczas pandemii cz.5

Od połowy marca, motto w Niemczech brzmiało: "Zostań w domu!" Odwołano imprezy publiczne i nabożeństwa, zamknięto większość sklepów i punktów usługowych, wprowadzono zakaz kontaktów społecznych: tylko członkowie tego samego gospodarstwa domowego lub dwie osoby z różnych gospodarstw domowych mogły podróżować razem. Niektóre kraje związkowe, takie jak Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn, nie zezwalały na wjazd do swojego kraju związkowego osobom z zewnątrz. 
 
Ale zawsze wolno nam było wychodzić na zewnątrz, chodzić lub biegać i cieszyć się wiosną. Również wiele kościołów było otwartych. Mogliśmy wejść, zmówić modlitwę lub zapisać ją (długopisami, które były potem dezynfekowane). Parafie rozkładały drukowane teksty kazań i modlitw, aby je zabrać lub przeczytać i ponownie powiesić w tzw. ”worku nadziei” na sznurku na pranie. W Hamburgu w wielu kościołach zainstalowano duże transparenty: "Bóg daje nam ducha siły, miłości i roztropności", "Bóg obiecuje: pomogę ci". A to, co było jednym z trzech głównych tematów Synodu Kościoła, podjętym w listopadzie 2016 r., mianowicie „Cyfryzacja Ewangelii” przeżyło ogromny przełom. Wiele parafii nagrywało cyfrowe nabożeństwa lub rozważania. Również za pośrednictwem Centrum Misji i Ekumenizmu zrealizowano kilka nabożeństw video, w którym brali udział uczestnicy z różnych krajów np. w tygodniu Europy, modlitwy i teksty czytały osoby z Danii, Anglii i Polski, a dokładnie z Świdnicy biskup Waldemar Pytel.Codziennie o 12 00 w południe, w Kościele Ewangelicko-Luterańskim Północnych Niemiec rozbrzmiewają dzwony, by "rozbrzmiewać nadzieją". Wszyscy są proszeni o zrobienie przerwy i zmówienie modlitwy, szczególnie kierując ją do tych, którzy są najbardziej dotknięci pandemią. 
Od 10 maja nabożeństwa są znowu zorganizowane. Należy jednak przestrzegać zasad odległości i higieny, a w kościołach nie wolno śpiewać, co najwyżej cicho, na tyle, na ile na to pozwala maseczka ochronna. A pierwszym nabożeństwem, organizowanym po ponownym otwarciu kościołów, było nabożeństwo w Niedzielę Cantate "Śpiewaj”! Także próby chóru są możliwe tylko w małych grupach z dużymi odstępami, najlepiej na zewnątrz.
 
Ogólnie rzecz biorąc, w międzyczasie w Niemczech jest dużo luzowania obostrzeń, ponieważ dzięki Bogu liczba nowych przypadków zachorowań znacznie spadła. Obecnie większość regulacji należy do kompetencji poszczególnych krajów związkowych, tak więc w Kościele Ewangelicko-Luterańskim Północy obowiązują różne zasady dla trzech krajów związkowych. 
 
Szkoły nie wróciły jeszcze do normalnej działalności. W ostatnich tygodniach w budynku szkół były tylko niektóre klasy lub tylko w pojedyncze dni szkoła funkcjonowała. Rodzice nadal zajmują się domową edukacją. Od 29 czerwca w krajach związkowych Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Północnych Niemiec trwają wakacje letnie. Szczególnie Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn oczekują wielu gości nad Morzem Północnym, Bałtykiem i jeziorami. Kościoły tam mają również przygotowaną ofertę dla turystów. Ale koncerty są możliwe tylko na małą skalę. Również niektóre plaże są zamknięte dla turystów.
Liczba bezrobotnych rośnie, nadal stosunkowo powoli, ze względu na możliwość pracy na krótki okres czasu, która może trwać nawet przez rok. Jeśli tej pracy nie ma, agencja pracy tymczasowej wypłaca 60% wynagrodzenia netto. W maju 7,3 mln osób w Niemczech pracowało na krótki czas, czyli 20 razy więcej niż w całym poprzednim roku.
 
Wizyty w domach spokojnej starości i domach opieki są nadal możliwe tylko pod ścisłymi obostrzeniami: trzy wizyty w ciągu jednej godziny. Powstaje pytanie, jak my jako Kościół możemy zapewnić odpowiednią opiekę duszpasterską osobom starym i umierającym. Kościół Ewangelicko-Luterański Północnych Niemiec utworzył własną gorącą linię duszpasterską, która jest dostępna przez cztery godziny każdego popołudnia. Nabożeństwa online gromadziły pawie cztery razy więcej osób niż tradycyjne nabożeństwa niedzielne w kościołach. Co to oznacza na przyszłość? Jak dotrzeć do ludzi? Jak usłyszeć, czego oni potrzebują? Odpowiedzi na te pytania ciągle szukamy - chętnie razem z naszymi kościołami partnerskimi!
 
Ks.Christa Hunzinger, Centrum Misji i Ekumenizmu - Kościół Ewangelicko-Luterański Północnych Niemiec
 

P.S. Na zdjęciu są woreczki z chlebem, winogronami, świecą oraz tekstami i pieśniami na Wielki Czwartek. Były dostępne przed kościołem mojej sąsiedniej parafii w Hamburgu Groß Flottbek - z jednej strony dla jednej osoby, a drugiej strony dla dwóch lub więcej osób. W wariancie dla kilku osób były przygotowane teksty, które można było czytać po kolei. Przez cały dzień można było odebrać woreczek przed otwartymi drzwiami kościoła. Wszyscy byli zaproszeni do tego, by najlepiej świętować nabożeństwo wieczorem, w Wielki Czwartek, wraz z biciem kościelnych dzwonów o godz. 19:00. Na stronie głównej parafii, pani pastor umieściła film z powitaniem, kazaniem i słowami ustanowienia. Film był nagrywany w różnych miejscach, a liturgia Wieczerzy Pańskiej była nagrywana przy kuchennym stole, co było dla mnie szczególnie wzruszające. Czasami można było usłyszeć dzieci bawiące się w tle. Ale i bez Internetu można było również po prostu przeczytać jej kazanie i wszystkie teksty. Dla mnie to było wspaniałe połączenie różnych form.