english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościoły w Internecie

Europejska Chrześcijańska Konferencja ds. Internetu

18.06.2015

W dniach 9-12 czerwca odbyła się w Helsinkach, w Finlandii dwudziesta Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu.


Kościoły w Internecie

Grywalizacja, opowiadanie i wiara to tematy przewodnie, które towarzyszyły spotkaniu w Helsinkach. Konferencja zgromadziła duchownych, dziennikarzy, redaktorów oraz osoby związane z mediami kościelnymi, którzy realizują swoje działania w przestrzeni Internetu, a równocześnie reprezentują Kościoły chrześcijańskie. 

 

Celem konferencji, organizowanych przez ECIC jest wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz poznanie nowych techonoglii informacyjnych i komunikacyjnych, które mogą wspierać Kościoły w ich obecności w Interencie.

 

Grywalizacja to używanie mechanizów znanych z gier do zmiany zachowań ludzi poza kontekstem gry. Dotyczy to na przykład interakcji między graczami i otrzymywania informacji zwrotnych o osiągnięciach. Elementy grywalizacji mogą być pomocne w motywowaniu pracowników, uczniów itp. do poprawiania wyników i rozwijania umiejętności w danym zakresie. Czy grywalizacja może być pomocna w pracy parafialnej? Ks. David Silverkors z Kościoła Szwecji przedstawił "Classcraft", propozycję zajęć dla konfirmantów z użyciem grywalizacji. Opowiedział jak uczniowie ze sobą współpracowali i wzajemnie się motywowali uczestnicząc w nauce konfirmacyjnej. Praca w tej metodzie była efektem dostrzeżenia tego w jak specyficzny sposób młodziez patrzy na gry, telefony, komputery. Dla pracowników wśród młodzieży stało się oczywiste, że im nowszych metod używają tym lepiej mogą porozumieć się z młodzieżą i znaleć z nimi dobry kontakt.

 

Wśród uczestników pojawiały się też wątpliwości: wiele gier dostępnych dla młodzieży zawiera przemoc, w Internecie wszyscy jesteśmy narażeni na przykre traktowanie, nieprzyjemne komentarze, a czasem i niebezpieczeństwo. Dlatego Kościoły powinny być obecne w przestrzeni Internetu, poiwnny rozmawiać o tym jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, a pracownicy wśród dzieci i młodzieży oraz rodzice powinni być informowani o tym w co, jak grać i jak towarzyszyć młodym. Podczas konferencji zaprezentowano dwie gry: Przygody Marcina Lutra oraz Fisucraft (wersja Minecraft przygotowana przez Kościół Luterański Finlandii). 

 

Współcześnie Kościoły istnieją w mediach. Lecz jak okazuje się właściwe funkcjonowanie Kościołów w mediach społecznościowych jest nie lada wyzwaniem. Podejmują je m.in biskupi z Kościołów  w Niemczech, Finlandii i Szwecji. Na swoich profilach publicznych na Facebooku umieszczają krótkie informacje dla wiernych, modlitwy i rozważania. Twitter to z kolei miejsce na podawanie sobie cytatów biblijnych, krótkich sentencji oraz informacji. Są ludzie, dla których właśnie przestrzeń Internetu stała się okazją do spotkania drugiego człowieka, który opowiedział im o Bogu. Można to ignorować, lecz można też potraktować to jako jeszcze jedną okazję do ewangelizacji i składania świadectwa.

 

Tekst: Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska