english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Koszalińska Noc Muzeów 2015

Padł kolejny rekord odwiedzających

16.05.2015

Już szósty raz parafia luterańska umożliwiła zwiedzanie perły architektury gotyckiej na Pomorzu, kościoła Św. Gertrudy z 1383 r. W czasie akcji można było także posłuchać koncertów i zapoznać się z historią kościoła Św. Gertrudy, a co za tym idzie historią Kościoła luterańskiego w Koszalinie.


Koszalińska Noc Muzeów 2015

W tą wyjątkową, niezwykłą noc, 16 maja br. parafia luterańska w Koszalinie po raz kolejny zaprosiła zwiedzających do odwiedzenia kościoła św. Gertrudy w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”. Każdy zainteresowany mógł wysłuchać historii kościoła oraz parafii. Na miejscu cały czas obecni byli parafianie, którzy chętnie odpowiadali na pytania zwiedzających. Ponadto, dzięki życzliwości uczniów oraz dyrektora Ogniska Muzycznego w Koszalinie Dariusza Szczeblewskiego, odwiedzający mogli wysłuchać czterech koncertów muzyki organowej i fortepianowej. Na tegoroczny repertuar składały się utwory J. S Bacha, G.F Händela oraz F.Chopina, okraszone barwnymi opowieściami o muzyce prowadzącego dyr. D. Szczeblewskiego.

 

Tej nocy odwiedziło nas ok. 1200 osób, co świadczy, że popularność „Nocy Muzeów" w Polsce z roku na rok rośnie. Akcja ta, to doskonały sposób na spotkanie z lokalną społecznością i prezentację naszego, ewangelickiego wyznania. Organizatorzy zadbali także o dzieci - dla każdego chętnego były pamiątkowe chorągiewki.

 

Składamy szczególne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną „Noc Muzeów” i poświęcili swój czas oraz wiedzę, aby przybliżyć mieszkańcom Koszalina ten piękny zabytek, który jest wizytówką luteran w Pomorzu.

 

Koszaliński kościół św. Gertrudy wybudowany został 1383 roku jako kaplica cmentarna poza murami miasta. Kształt budowli - ośmiobok na planie centralnym, nawiązuje do świątyni Grobu Świętego w Jerozolimie. Jest ośmioboczną budowlą z sklepieniem w kształcie równoramiennej gwiazdy. To jedna z trzech zachowanych na Pomorzu Środkowym kaplic gotyckich. Na początku pełniła funkcję kaplicy szpitalnej, później – cmentarnej. W XVII wieku należała do kościoła ewangelickiego, w XVIII stała się składem amunicji, po II wojnie służyła jako magazyn oraz Mała Scena Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. 24 sierpnia 1956 kaplica została wpisana do rejestru zabytków. W roku 1999 przekazana Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie. W 2000 roku przywrócono jej funkcje sakralne i zyskała miano kościoła parafialnego.

 

Tekst i zdjęcia: Izabela Główka- Sokołowska